Přírodní antibiotikum: Infekce močového měchýře zmizí lusknutím prstů

Infekce močových cest je jedním z nejčastějších zánětlivých onemocnění. Častěji jím trpí ženy, některé navíc opakovaně. Než sáhnete po antibiotikách, vyzkoušejte přírodní léčbu.

močový měchýř a močové cesty i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Petržel rozhodně není nutné představovat. Tuto oblíbenou zeleninu najdete v každé druhé polévce, vyrábí se z ní pyré, saláty i krémy. Plátky petržele můžete upéct v troubě a získat tak zdravou a nízkosacharidovou alternativu ke smaženým lupínkům či hranolkům. Kromě kuchyně se však hojně využívá i v kosmetickém průmyslu a lidovém léčitelství. Můžete ji využít k léčbě řady zdravotních potíží, včetně bakteriálních infekcí. Velice snadno z ní připravíte například lék na zánět močových cest.

Petržel má obrovské množství zdravotních výhod

Nutriční specialisté z webu Healthline se shodují na impozantních benefitech petržele. Jako její hlavní přínosy vyzdvihují zejména následující:

 • Obsahuje mnoho důležitých živin: Petržel je obzvláště bohatá na vitaminy K, A a C. 
 • Je bohatá na antioxidanty: Kromě vitaminů obsahuje petržel také mnoho účinných antioxidantů, které brání předčasnému stárnutí a poškození buněk.
 • Podporuje zdraví kostí: S vysokým obsahem vitaminů souvisí i zdraví jednotlivých tkání. Z vědeckých studií vyplývá, že velké množství vitaminu K v petrželi přispívá ke zlepšení hustoty kostí a snižuje tak riziko zlomenin. Chrání před vznikem a rozvojem rakoviny: Mnoho antioxidantů (například flavonoidy a vitamin C) v petrželi má protirakovinné účinky. Odborníci z WebMD podotýkají, že nejvíce protirakovinných látek, obzvláště flavonového apigeninu je právě v petrželi, a to obzvláště v té sušené nebo vařené.
 • Chrání oči: Petržel obsahuje také lutein, zeaxantin a beta-karoten, což jsou  rostlinné sloučeniny, které chrání zdraví očí a dle vědců dokonce snižují riziko některých očních onemocnění souvisejících s věkem až o 26 %.
 • Prospívá srdci: Petržel je bohatá na foláty – vitamin skupiny B, který chrání srdce a může snižovat riziko srdečních onemocnění.
 • Má antibakteriální účinky: V tomto ohledu vědci zkoumali hlavně extrakt z petržele, takže je zapotřebí další výzkum. Nicméně dosavadní studie její antibakteriální účinky prokázaly. 
Kořen petržele s natí na dřevěném stole iZdroj fotografie: Pixabay
Kořenová petržel a její nať se již dlouho využívají pro léčbu močových cest

Jak využít petržel jako přírodní antibiotikum

Petržel má dle dostupných studií silné protiplísňové a do jisté míry i antibakteriální účinky, osvědčila se i proti zlatému streptokoku, listerii a salmonele. Můžete ji využít například pro léčbu infekce močových cest, který je po zánětu dýchacích cest druhým nejčastějším bakteriálním zánětem. Podle urologa MUDr. Petra Končického z České urologické společnosti, si zánětem močových cest projde každá druhá žena. Je proto dobré znát pohotovostní přírodní lék, který vám rychle uleví od potíží. K výrobě budete potřebovat:

 • 250 gramové balení petržele i s natí
 • 250 gramů citronové kůry (idelně v bio kvalitě, kvůli případným pesticidům)
 • 250 gramů medu
 • 200 ml olivového oleje

Příprava a použití

Všechny ingredience pečlivě umyjte. Petržel očistěte a nakrájejte nadrobno. Petrželovou nať nasekejte a všechny ingredience dejte do mixéru a mixujte, dokud nezískáte homogenní směs. Připravenou směs uchovávejte v chladničce a každé ráno užívejte 1 až 2 polévkové lžíce.

Alternativní využití petržele k léčbě

Kromě výše zmíněného léku můžete z petržele připravit i petrželový čaj. O něm jsme již na JakZdravě psali v souvislosti s hubnutím a léčbou jiných zdravotních obtíží. Jeho příprava je snazší, ale nezabere tak rychle, bude potřeba jej popíjet alespoň jeden až dva dny, a to alespoň 4x denně. Připravíte jej prostým spařením a vylouhováním petrželové natě a kousku kořenu ve vařící vodě.

Jak podpořit zdraví močových cest

Vzhledem k tomu, že jsou infekce močových cest opravdu poměrně časté, je dobré znát (a dodržovat) několik zásad, aby jste se jim vyhnuli:

 • pijte hodně vody
 • neodkládejte potřebu jít na toaletu
 • jezte okurky a další vodnatou zeleninu
 • pijte brusinkovou šťávu nebo čaj
 • zařaďte do své stavy česnek 

Pokud už se u vás zánět močových cest objeví, dodržujte výše zmíněné zásady, pijte petrželový čaj či užívejte petrželový lék a vyhýbejte se kofeinu a čokoládě. Můžete také vyzkoušet petržel jako přírodní antibiotikum na infekci močových cest, které jsme již na našem webu také doporučovali.

Jaký přírodní lék na léčbu infekce močových cest jste již vyzkoušeli vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články