Úpornému kašli je konec. Přírodní sirup lze snadno připravit doma, svým účinkem válcuje i mnohé z lékárny

Přesto, že kašel obvykle odezní sám, může to trvat i několik týdnů. S jednoduchou domácí léčbou se jej však můžete zbavit mnohem rychleji.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kašel je reflexní reakce organismu, jejímž cílem je vyčistit dýchací cesty od hlenu a dráždivých látek, jako je prach nebo kouř. Jen zřídkakdy je příznakem něčeho vážného a většinou odezní do 3 týdnů a nevyžaduje žádnou léčbu. V zásadě rozlišujeme dva druhy kašle. Jak vysvětluje specialistka na celostní medicínu Dr. Debra Rose Wilson, suchý kašel je dráždivý a neprodukuje žádné hleny, při vlhkém kašli dochází k vykašlávání. Oba dva typy jsou nepříjemné, ale jejich léčbu lze naštěstí zkrátit i přírodní léčbou.

Kašel

Obecně lze říci, že kašel je zcela normální. Pomáhá dýchacím cestám zbavit se hlenů a jiných dráždivých látek. Trvalý kašel však může být také příznakem řady onemocnění, jako jsou např. alergie či virové nebo bakteriální infekce. Někdy kašel není způsoben ničím, co by souviselo s dýchacími cestami. Může být důsledkem například gastroezofageální refluxní choroby.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kašel způsobený nachlazením, alergií a infekcí dutin můžete léčit řadou volně prodejných léků. Bakteriální infekce vyžadují antibiotika. Vedle medikamentózní léčby se můžete svého lékaře zeptat na další možnosti, jak si od kašle pomoci. Zde uvádíme několik domácích prostředků, které můžete vyzkoušet.

Domácí prostředky proti kašli

Příroda nabízí velké množství produktů, které vám mohou od kašle pomoci. Některé z nich fungují dokonce lépe než léky z lékárny, jsou to například:

Med

Med je osvědčeným lékem na bolest v krku. Podle jedné studie může také zmírnit kašel účinněji než volně prodejné léky, které obsahují dextrometorfan, látku tlumící kašel. Vlastní lék si můžete vytvořit doma smícháním až 2 lžiček medu s bylinkovým čajem nebo teplou vodou a citronem.

Ananas

Když se řekne přírodní lék proti kašli, ananas vás nejspíše nenapadne, ale možná je to jen proto, že jste nikdy neslyšeli o bromelainu. Existují určité důkazy o tom, že bromelain – enzym, který se nachází pouze ve stonku a plodech ananasu – může pomoci potlačit kašel a uvolnit hlen v krku.

Proskurník lékařský (ibišek)

Proskurník lékařský, Althaea officinalis, známý též pod lidovým názvem ibišek, se již od starověku používá k léčbě bolestí v krku a tlumení kašle. Studie z roku 2020, která byla provedena v laboratoři, zjistila, že je tato rostlina je poměrně účinná při tlumení kašle díky svému uklidňujícímu účinku na podrážděné tkáně v krku a dutinách. To by mohlo být způsobeno protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi rostliny.

Recept na domácí sirup proti kašli

Tento recept se skládá pouze z přírodních složek, které nezpůsobují vedlejší účinky (pokud samozřejmě nejste alergičtí na některou z ingrediencí). Navíc je vhodný pro děti i dospělé. Nezapomeňte však, že šťáva by se měla vyrábět z čerstvé mrkve. Dle výzkumů má mrkev expektorační a antioxidační účinky, které mohou pomoci v boji proti nachlazení a chřipce. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Domácí mrkvový sirup dokáže zázraky při zmírňování kašle, protože čistí dýchací cesty a zklidňuje podráždění. Mrkev navíc posiluje imunitní a kardiovaskulární systém, snižuje hladinu cholesterolu, zlepšuje stav pokožky a také čistí organismus.

Výroba sirupu proti kašli

Budete potřebovat:

  • 1/2 kg mrkve
  • vodu
  • 4 polévkové lžíce medu

Postup:

Nejprve oloupejte mrkev, uvařte ji doměkka a vyjměte ji z hrnce. Vodu, ve které se vařila, nevylévejte. Uvařenou mrkev rozmačkejte a přidejte k ní med, poté ji opět smíchejte s vyvařenou vodou. Směs skladujte na chladném místě. Odvar konzumujte každý den před snídaní. Již po několika dnech byste měli pocítit výraznou úlevu.

Jaké další přírodní recepty proti kašli se vám osvědčily?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články