Jestliže se objeví příznaky Alzheimerovy choroby, jako například dlouhodobá náladovost, je na místě navštívit lékaře

I jediný příznak Alzheimerovy choroby by vás měl dohnat k lékaři. Je lepší přijít dvakrát zbytečně než jednou pozdě. Rozpoznat je u sebe nebo svých blízkých musíte ale vy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro Alzheimerovu chorobu je asi nejcharakterističtější pocit dezorientace. Nemoc přichází plíživě, avšak její příznaky trvají dlouhodobě a mají tendenci se zhoršovat. Při včasném odhalení nemoci lze proces zhoršování výrazně zpomalit. Doktor Seunggu Han, mimo jiné také neurochirurg, doporučuje lidem, aby se o nemoci dostatečně informovali a dokázali včas rozeznat příznaky. Pokud na sobě některý odhalíte, určitě se nechte zkontrolovat odborníkem.

1. Zhoršování paměti

Zhoršování paměti se od běžného náhodného zapomínání liší. Ztráta paměti se objevuje bezdůvodně a ovlivňuje každodenní život. To znamená, že stejné informace se nemocnému musí opakovat vícekrát, musí se spoléhat na písemné upomínky a největší problém má s vybavováním si nedávných událostí. Otestovat se můžete snadno. Nechte někoho, aby vám řekl tři slova (ideálně nějakých předmětů). Pak ať vám dá spočítat pár příkladů. Jakmile dopočítáte, zeptá se vás na ta tři slova. Vzpomenete si na ně?

2. Zanedbávání denních povinností

Pokud si potřebujete odpočinout od běžných činností po namáhavém pracovním výkonu, pak je všechno v pořádku. Problém nastává, pokud dlouhodobě zanedbáváte běžné činnosti. Vyskytuje se u vás apatie, nezájem o lidi kolem sebe i oblíbené činnosti. Tento stav, kdy člověk zanedbává obvyklé činnosti, trvá dlouhodobě a s postupem času se jen a jen zhoršuje.

3. Víte, co je za den a kde právě jste?

Dezorientace patří mezi hlavní problémy, se kterými se nemocní potýkají. Opakovaně a dlouhodobě nejsou schopni určit roční období, které právě probíhá. Nevědí, kde se právě nalézají ani proč tam jsou. Stejná dezorientace může platit i v určení vlastního věku. Opět můžete sebe nebo své blízké otestovat. Stačí se zeptat, co je dnes za den, měsíc, roční období. Zeptat se můžete i na místo, kde právě jste. Dům, byt, poschodí a město.

4. Problémy ve vnímání prostoru

Tento příznak by vás měl více než znepokojit. Jde o špatný odhad hloubky, vzdálenosti i rozpoznávání členů rodiny. Lidé mají problém s chůzí po schodech, se čtením knihy nebo překreslení dvou tvarů. Pro otestování slouží známý test s hodinami. Dokážete nakreslit čísla i ručičky správně? Nebo si zkuste vyluštit bludiště.

Starší žena sedící u stolu a luštící bludiště iZdroj fotografie: Freepik

5. Změny osobnosti a náladovost

Pokud jste vy nebo váš blízký prostě jen naštvaný, jedná se o přechodný stav. Změnila se však povaha společenského člověka na podrážděného a neklidného? Nebo dokonce podezřívavého i vůči rodině? Trvá tento stav dlouhodobě? Pak je na místě zpozornět. Pokud došlo v posledních měsících k výrazné změně v chování, může to být zaviněno změnami v mozku následkem rozvíjející se demence. S kontrolou u lékaře neotálejte.

Jaké máte zkušenosti s Alzheimerovou chorobou?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články