Objeví-li se tyto drobné příznaky, nepodceňujte je. Mohou totiž poukazovat na diabetes

Diabetes je potenciálně smrtelné onemocnění, které vyžaduje řádnou léčbu. Zvláště u diabetu 1. typu je potřeba okamžitá lékařská péče, jinak hrozí brzké koma a smrt.

glukometr i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Diabetes mellitus, obvykle označovaný jen jako diabetes či cukrovka, je chronické onemocnění spojené s vysokou hladinou cukru v krvi. Diabetes vzniká, když tělo buď nedokáže efektivně využívat inzulin (hormon produkovaný slinivkou břišní, který pomáhá přenášet glukózu z krve do buněk) nebo nedostatečně (případně vůbec) produkuje inzulin.

Není diabetes jako diabetes

Jak jsme již na JakZdravě vysvětlovali, existuje hned několik typů diabetu, nejčastěji se však můžete setkat s diabetem 1 nebo 2. typu, případně gestačním diabetem, tedy těhotenskou cukrovkou. Dva hlavní typy cukrovky tedy jsou:  

  • Diabetes 1. typu: Tento typ diabetu je způsoben nedostatečnou produkcí inzulinu v těle v důsledku autoimunitní reakce, při níž imunitní systém těla útočí na buňky produkující inzulin. Diabetes 1. typu obvykle začíná v dětství nebo mládí, ale může se vyskytnout i u dospělých spolu se životním stylem či stravou – na rozdíl od diabetu 2. typu, který s tím nijak nesouvisí. Vždy musí být injekčně podáván inzulin.
  • Diabetes 2. typu: Tento typ cukrovky je spojen s nedostatečnou produkcí inzulinu nebo s neschopností těla inzulin efektivně využít. Diabetes 2. typu je často spojena s obezitou a sedavým životním stylem. Tento typ diabetu se dá většinou ovlivnit životním stylem a stravou, ale někdy je zapotřebí léků nebo inzulinových injekcí. Dle lékařů z ClevelandClinic se jedná o nejčastější typ cukrovky.
svědění kůže iZdroj fotografie: istockphoto.com
I svědění kůže může být příznakem diabetu, nikdy však ne jediným.

Příznaky diabetu

Příznaky diabetu se mohou objevit náhle (u diabetu 1. typu) nebo přicházet pozvolna a stupňovat se. Dle lékařky Kelly Wood, MD nejčastěji zahrnují:

  • Časté močení: Pocit nutkání na močení, zejména v noci.
  • Nadměrná žízeň: Extrémní žízeň, která nemizí ani po pití vody.
  • Hlad: Vzhledem k tomu, že bez inzulinu se cukr k buňkám nedostane, není tělo schopné efektivně získávat energii, což vede k pocitu hladu, únavě a slabosti.
  • Změna hmotnosti: Osoby s diabetem 1. typu (ještě před záchytem nemoci) obvykle hubnou, zatímco lidé s diabetem typu 2 mohou mít problémy s nadváhou nebo obezitou.
  • Pomalé hojení ran: Vysoká hladina cukru v krvi může zpomalit proces hojení ran.
  • Zhoršené vidění: Vysoká hladina cukru v krvi může dočasně změnit tvar čočky oka, což vede k horšímu zraku.

Méně časté známky diabetu

Někdy se mohou objevit i další příznaky, jako například tmavé skvrny na kůži (obzvláště v kožních záhybech na na stranách krku, loktech nebo kloubech), svědění kůže, zhoršení sluchu či necitlivost končetin. V drtivé většině případů se však vyskytují v kombinaci s typickými příznaky cukrovky.

Jedna z nejběžnějších ingrediencí v západní stravě mění geny v mozku, varují vědci. Následkem je cukrovka a obezita

Pokud si některých příznaků, které by mohly svědčit o diabetu, povšimnete, okamžitě je řešte s lékařem. Jak už jsme na JakZdravě zmiňovali, okamžitou lékařskou péči vyžaduje zejména náhlý výskyt příznaků, obzvláště u dětí. 

Jaké příznaky upozornily na diabetes vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články