Nadměrná žízeň, únava a rozmazané vidění: Možná má tělo problém s odbouráváním cukrů

Hyperglykémie vzniká nejčastěji při nedostatku inzulinu či neschopnosti těla inzulín využít. Jedná se o potenciálně život ohrožující stav, řešte ji proto hned.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Diabetes se nevyplácí podceňovat. Pokud u sebe pozorujete typické příznaky hyperglykémie, tedy zvýšené hladiny cukru v krvi, řešte je s lékařem. V případě, že příznaky nastoupily náhle, jeďte okamžitě do nejbližší nemocnice. Vysoká hladina cukru vás totiž může ohrozit na životě, a to zvláště u dětí, potažmo diabetiků 1. typu.

Hyperglykémie se může objevit i u zdravého člověka

Hyperglykémie automaticky neznamená, že trpíte diabetem. Občas se může objevit například v dětství či dospívání vlivem růstových hormonů (nejčastěji v noci mezi 22.00 a 03.00, kdy jsou tyto hormony nejaktivnější), během nemoci či v důsledku stresu. Lékařka Kelly Wood, MD dodává, že přechodně (a velmi krátkodobě) může hladinu krevního cukru zvýšit i nárazový velký příjem cukru v kombinaci s velmi nízkou fyzickou aktivitou a úrazy či operace. 

Pokud je však krevní cukr zvýšený dlouhodobě, na vině je buď nedostatek inzulínu, tedy diabetes 1. typu, kdy imunitní systém napadl a zničil velké množství beta buněk na slinivce, která pak není schopna pokrýt inzulinovou potřebu těla. Nebo diabetes 2. typu, kdy slinivka sice inzulín produkuje normálně, ale tělo jej není schopno využít, protože je snížená citlivost na inzulin. V obou případech je potřeba tento stav okamžitě řešit.

Rozdíl mezi diabetem 1. a 2. typu a jejich příznaky

Diabetes 1. typu je autoimunitním onemocněním, které se musí léčit inzulinem a jeho vznik ovlivnit nemůžete a vyléčit se nedá, diabetes 2. typu souvisí do jisté míry se životním stylem a můžete tak ovlivnit jak jeho vznik, tak i léčbu. Příznaky obou typů jsou totožné a souvisí s dlouhodobou hyperglykémií. Příznaky cukrovky jsme již na JakZdravě popisovali, zopakujme však, že nejčastěji zahrnují:

sklenice vody iZdroj fotografie: iStock
Nejčastějším příznakem hyperglykémie je neustálá žízeň.
  • neukojitelná žízeň
  • únava
  • nadměrná spavost
  • časté močení
  • rozmazané vidění

Pokud se u vašeho dítěte kromě výše zvýšených příznaků objeví i kussmaulovo dýchání (hluboké zrychlené dýchání) jeďte okamžitě do nemocnice. Tento příznak se objevuje při ketoacidóze, kdy už je vnitřní prostředí rozvrácené a hrozí hyperglykemické kóma.

Pokud tělo nedokáže zpracovávat cukry přejde na trávení tuků

Jak vysvětluje dietoložka Natalie Butler, R.D., tělo má hned několik způsobů, jak získat energii. Primárním zdrojem energie jsou sacharidy. Ty tělo pomocí enzymů rozloží na monosacharidy, které jsou za pomoci inzulínu dodávány buňkám, které je zužitkují. Inzulín si zde představte jako jakýsi klíč, který buňky odemkne, aby mohl cukr dovnitř. Pokud inzulín chybí, tělo nedokáže přijímaný cukr dostat do jednotlivých buněk a ten se pak hromadí v krvi (proto je zvýšená hladina glykémie) a poškozuje cévy a nervy.

Pokud buňky nemohou získat energii ze sacharidů, přecházejí na záložní zdroj energie, tedy na trávení tuků. Jak vysvětlují odborníci z MedicalNewsToday, trávení tuků je o něco složitější a buňky je navíc nejsou schopny zužitkovat celé. Vznikají tak odpadní látky, které organismus překyselují a u diabetiků 1. typu mohou rychle vyústit v nebezpečnou ketoacidózu. Ketolátky se objevují i při dietách (obzvláště při ketodietě či hladovkách) i při diabetu 2. typu, avšak ne v nebezpečném množství, protože inzulín jejich tvorbu tlumí.

Testování glykémie, krevního cukru, svépomocí z pohodlí domova

Pokud trpíte příznaky hyperglykémie, okamžitě jednejte

Hyperglykémie může rychle přejít do nebezpečného, v případě diabetu 1. typu život ohrožujícího stavu, proto ji rozhodně nepodceňujte. Pokud příznaky zpozorujete u dítěte či mladého dospělého a rozvíjí se náhle, jeďte okamžitě do nemocnice, jak jsem již zmiňovala, když jsem na JakZdravě popisovala, jak onemocněl diabetem můj malý syn.

Ani diabetes 2. typu, který se obvykle vyskytuje ve středním a vyšším věku nesmí zůstat neléčen, dlouhodobá vysoká glykémie může vést ke ztrátě zraku, poškození vnitřních orgánů, neuropatii a dalším velmi nepříjemným a nebezpečným komplikacím.

Jak jste rozpoznali hyperglykémii vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články