5 nejčastějších příznaků hypertenze a onemocnění ledvin: Vše začíná otoky a svalovou křečí

Vysoký krevní tlak a onemocnění ledvin jsou nebezpečné problémy, které se mohou velmi negativně podepsat na vašem zdraví. Důležité je rozpoznat je včas.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho lidí po celém světě se potýká s vysokým krevním tlakem a někteří z nich mají dokonce chronické onemocnění ledvin, a to aniž by o tom museli vědět. Jedná se však o velmi nebezpečné stavy, které spolu navzájem souvisí – každý z nich totiž může vést k rozvoji toho druhého. V počátečních stádiích navíc nevykazují téměř žádné příznaky, což z nich podle Avi Varma dělá velmi závažný problém, neboť mohou postupem času vygradovat a způsobit nevratné zdravotní problémy. Přesto však existují známky, kterými se vás tělo snaží před nimi varovat. 

1) Otoky a svalové křeče 

Poškozené ledviny často mohou vést k otokům po celém těle, zejména však na nohou. To především v důsledku toho, že se tento orgán nedokáže zbavit přebytečné tekutiny a soli v organismu, což vede k její hromadění ve spodních částech těla. Stejně tak může dojít v důsledku tohoto problému ke svalovým křečím – pokud totiž ledviny nefungují správně, nedokáží udržovat rovnováhu elektrolytů a filtrovat toxiny v těle. Oba tyto příznaky však mnoho lidí přisuzuje méně závažným onemocněním. 

2) Nedostatek chuti k jídlu

Pokud vaše ledviny nedokáží plně fungovat, mohou se v těle hromadit sloučeniny, které dále mohou způsobit pocit nemoci, přílišné únavy nebo také plnosti – dokonce může být narušen váš cit pro chuť k jídlu. To vše jsou faktory, které mohou vést ke ztrátě hmotnosti a dalším nepříjemným problémům. Stejně tak však poškození tohoto orgánu může vést v důsledku nahromadění odpadních látek a tekutin k nevolnosti a zvracení. Pokud tyto příznaky na sobě zaznamenáte, okamžitě vyhledejte lékaře. 

3) Bolesti hlavy a vyšší krevní tlak 

S postupující hypertenzí, která zvyšuje tlak v tepnách po celém těle, můžete pociťovat nepříjemné bolesti hlavy. Stejně tak mohou k tomuto problému přispívat také nahromaděné toxiny ve vašem těle, které negativně ovlivňují mozek a mohou vést ke zmatenosti a dalším problémům. Pokud se tedy cítíte přes den malátně, jste neustále unavení a nedokážete se pořádně soustředit, přičemž vám žádná běžná léčba nepomáhá, raději se nechte vyšetřit u svého praktického lékaře. 

iZdroj fotografie: Freepik

4) Častější močení a problémy se spánkem

Zvýšená potřeba chodit na toaletu, a to zejména během noci, může být známkou rozvíjejícího se onemocnění ledvin. Jakmile se bude onemocnění stupňovat, může se stát, že naopak nebudete mít potřebu jít močit vůbec – to především proto, že ledviny nebudou schopny filtrovat z krve všechny tekutiny a odpadní látky. Stejně tak byste měli být na pozoru před poruchami spánku, které mohou být častým příznakem chronického onemocnění ledvin. 

5) Bolest na hrudi a svědění

Nadbytek tekutin v těle, ke kterému došlo v důsledku disfunkce ledvin, může vést k hromadění tekutiny v plicích – to může ztížit dýchání a vyústit v nepříjemné bolesti na hrudi. Kromě toho může tento problém poškodit vaše tepny, které se stávají méně pružnými a mohou začít kornatět. Pokud se ve vašem těle začnou hromadit toxiny, může to způsobit vyrážku po celém těle a dokonce také změny barvy kůže. 

Jak se před onemocněním ledvin a hypertenzí chráníte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům