Horečka, hubnutí, únava a bolest kostí: Mohlo by se jednat o leukémii

Leukémie má nejasnou příčinu i příznaky. Pokud si proto všimnete kombinace níže zmíněných symptomů, rozhodně se poraďte s lékařem.

příznaky leukémie i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Leukémie je forma rakoviny, která postihuje krev a kostní dřeň. Často se projevuje různými symptomy, jako jsou horečka, hubnutí, únava, bolest kostí či snadná tvorba modřin. Lidé si je však bohužel s vážným onemocněním často nespojí. Pokud si jich u sebe nebo někoho blízkého všimnete, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc.

Časté příznaky leukémie: Únava i nevysvětlitelné hubnutí

Leukémie je často náhodné onemocnění, a tak neexistuje žádný konkrétní a účinný způsob, jak jí předcházet. A co je horší, příznaky nejsou (obzvláště zpočátku) nijak specifické. Pacienty většinou k lékaři přivádí:

  • Horečka: Neustálá horečka, která se špatně sráží nebo se opakovaně vrací, může být jedním z příznaků leukémie. Horečka může být spojena s infekcemi, které se mohou vyvíjet kvůli oslabené imunitě způsobené leukémií.
  • Únava a slabost bez zjevné příčiny: Jedná se o nejčastější známku leukémie, kterou jsme na JakZdravě již rozebírali.
  • Hubnutí: Neúmyslné hubnutí, které neumíte vysvětlit, může být dalším znakem leukémie. Nemoc totiž může ovlivňovat metabolismus a vstřebávání živin v těle.
horečka, žena s teploměrem iZdroj fotografie: Depositphotos
Nevysvětlitelná horečka může být způsobena i leukémií

Příznaky leukémie mnoho lidí dlouho přehlíží

Odborníci z Healthline upozorňují, že příznaky leukémie mohou být nevýrazné a snadno zaměnitelné s jinými stavy. Pokud však trpíte kombinací níže zmíněných příznaků, vyhledejte lékařskou pomoc a trvejte na důkladném vyšetření. Mezi často podceňované příznaky leukémie patří například:

  • Noční pocení: Nemá-li noční pocení žádnou jinou příčinu (například nemoc či menopauza), konzultujte jej s lékařem.
  • Neobvyklé krvácení: Častá krvácení (například z nosu či dásní) mohou být také známkou leukémie, obzvláště pokud jste na ně dříve netrpěli.
  • Dušnost: Zadýchávání se, bohužel, může značit mnoho dalších onemocnění, například kardiovaskulární problémy, a to včetně infarktu, jak už jsme ostatně na JakZdravě zmiňovali.
  • Malé skvrnky na kůži:  Malé červené tečky na kůži a sliznicích nebolí a nezpůsobují žádné další problémy.
  • Neobvyklá tvorba modřin: Pokud se vám najednou začnou tvořit modřiny (a to i při lehkém stlačení) zpozorněte. Lékaři z MayoClinic totiž připomínají, že právě tento příznak je u leukémie velice častý. Způsobuje jej absence krevních destiček.

Často přehlížená znamení, že se v těle probouzí rakovina. Jak poznat, zda ji máte?

  • Bolest kostí: Bolesti kostí a kloubů mohou být dalším důležitým indikátorem leukémie. Způsobuje je buď nárůst leukemických buněk v kostech nebo narušení normálního procesu tvorby krvinek.
  • Další příznaky: Mezi další příznaky leukémie patří otoky dásní, pocit plného žaludku či jeho bolesti.

Pokud máte s touto zákeřnou nemocí zkušenost, jaké další příznaky jste pozorovali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články