Často přehlížená znamení, že se v těle probouzí rakovina. Jak poznat, zda ji máte?

Bez ohledu na věk a zdravotní stav je dobré znát, jaké jsou příznaky rakoviny. Mohou být vodítkem pro vás i pro lékaře.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

K diagnostice rakoviny pochopitelně nestačí znát jen její symptomy. Mohou však pomoci dostat se k lékaři včas a začít se léčit. Léčba totiž funguje nejlépe právě na začátku, kdy je nádor ještě malý. A také ve chvíli, kdy se ještě nestihl rozšířit do dalších částí těla. Pochopitelně, příznaky nemusí vždy znamenat, že máte rakovinu. Je proto důležité raději zajít k lékaři a rakovinu vyloučit. Tématem se zabývá lékařka Laura J. Martin.

Běžné příznaky rakoviny

Říká se, že rakovina nebolí. Alespoň na počátku. To však není tak docela pravda. Rakovina kostí na počátku bolí a dost nepříjemně. Stejně jako některé mozkové nádory způsobují bolesti hlavy, které neustupují a nepomáhají na ně léky. Bolest však může být také pozdním příznakem rakoviny, z toho důvodu je vhodné navštívit lékaře, pokud nevíte, co se s vámi děje a bolest neustupuje. Dalším znakem je hubnutí. Téměř polovina lidí, kteří trpí jakoukoli rakovinou hubne. Často je to jeden z příznaků, kterého si lidé všimnou jako první.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším znakem rakoviny je únava. Jestliže jste stále unavení a nepomáhá vám odpočinek, určitě se zmiňte před svým lékařem. Leukémie pochopitelně tělo vyčerpává, stejně jako jiné typy rakoviny. Vyčerpávat vás může také hubnutí, které je součástí nemoci. Pochopitelně můžete být unavení z jiného důvodu. V každém případě je vhodné zajít k lékaři a zjistit co nejdříve příčinu únavy. Je třeba ji řešit a vyloučit nejhorší varianty. Může jít o nejrůznější zdravotní potíže. A všechny je potřeba řešit, aby se zlepšila kvalita vašeho života.

Může přijít také horečka

Pokud máte vysokou horečku nebo v trvá déle než tři dny, je dobré zavolat k lékaři a domluvit se s ním na dalším postupu. Horečka pochopitelně může mít mnoho důvodu. Mimo jiné ale může jít také o rakovinu krve. Ta způsobuje dlouhodobé horečky. Objevit můžete změny na kůži, které jsou symptomem rakoviny kůže. Stejně jako vředy v ústech. Vyššímu riziku jsou vystaveni kuřáci a lidé, kteří pijí alkohol. Dalším příznakem rakoviny může být kašel nebo chrapot, který nemizí. Kašel je příznakem rakoviny plic. Chrapot ukazuje na rakovinu hrtanu.

iZdroj fotografie: Freepik

Rakovina také může způsobit, že se krev objeví tam, kde by rozhodně neměla. Krev ve vaší stolici je příznakem rakoviny tlustého střeva nebo konečníku. Nádory podél močových cest mohou zase způsobovat, že se vám objeví krev v moči. Posledním příznakem, který se může objevit, je anémie. Jde o stav, kdy tělo nemá dostatek červených krvinek, které se tvoří v kostní dřeni. Rakovina ji totiž může poškodit. Ačkoli i anémie může mít jiný důvod, vždy je lepší zajít k lékaři a mít jistotu.

Jak lze podle vás předcházet rakovině?

Zdroj: Webmd

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články