Důležitost vitamínu C nelze popřít. Takhle vám tělo včas dává najevo, že ho má nedostatek

Vitamín C je jednou z nejdůležitějších mikroživin. Ačkoliv je jeho nedostatek v těle spíše vzácný, v důsledku nezdravé životosprávy se s ním můžete potýkat i vy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vitamín C zastává v těle mnoho zásadních funkcí. Nejznámější je bezesporu posilování imunitního systému. Americká dietoložka Erica Julson uvádí, že jeho nedostatek je u lidí ve vyspělých zemích spíše vzácný, nicméně vlivem nezdravého stravování, kouření nebo při chronickém onemocnění může postihnout kohokoliv. Vážné příznaky extrémního nedostatku vitamínu C se objevují až po delší době onemocněním zvaným kurděje, ale některé příznaky vás upozorní včas už na mírný nedostatek.

1) Nadměrná únava a podrážděnost

Jedním z prvních příznaků nedostatku vitamínu C je velká únava, náladovost a podrážděnost. Po navýšení příjmu vitamínu C se všechny tyto příznaky už během pár dní upraví.

iZdroj fotografie: Pixabay

2) Častá nemocnost a chronické záněty

Vitamín C se podílí na tvorbě bílých krvinek, které jsou součástí imunitního systému. Současně je silným antioxidantem, který neutralizuje volné radikály. Brání tak buňky před poškozením a následným vznikem zánětů, které hrají velkou roli při vzniku mnoha chronických onemocnění. V případě dlouhodobého nedostatku vitamínu C se tedy nezvyšuje náchylnost jen k běžným infekcím, ale i k závažnějším onemocněním.

3) Suchá kůže a vlasy

Vitamín C chrání pomocí své antioxidační schopnosti pokožku před poškozením. Kromě jiných látek je i vitamín C potřebný pro tvorbu kolagenu, stěžejní bílkoviny těla, která pojí buňky, dává tvar tkáním a nachází se především v kůži, kostech, kloubech, cévách, ale i ve vlasech. Dostatečný příjem vitamínu C tak udržuje pokožku i vlasy zdravé a hebké. Samotná suchá kůže a vlasy však k diagnostice nedostatku vitamínu C nestačí, protože to může být způsobeno i jinými faktory.

4) Nadměrná tvorba modřin

Vlivem nižší produkce kolagenu při dlouhodobém nedostatku vitamínu C může docházet k snadnému praskání cév. Prosakování krve do okolních tkání se pak navenek projeví vznikem modřiny. Nevysvětlitelná a častá tvorba modřin i při sebemenším úrazu může být jedním z prvních příznaků nedostatku vitamínu C.

iZdroj fotografie: Depositphotos

5) Pomalé hojení ran

Výše zmíněný kolagen je také nezbytný pro hojení ran. Nedostatečná tvorba kolagenu v těle je spojována s chronickými a nehojícími se ránami, například s bércovými vředy. Takto závažný příznak se však obvykle projeví až při dlouhodobém extrémním nedostatku vitamínu C.

6) Bolest kloubů, onemocnění kostí a zubů

Vzhledem k obsahu kolagenu v kostech a kloubech se může nedostatek vitamínu C projevit i jejich postižením. Může docházet k otokům a bolestem kloubů, později se také zvýší riziko zlomenin nebo osteoporózy. Častými projevy jsou také otoky a zarudnutí dásní, které snáze krvácí. Při velkém nedostatku může postupně docházet ke zvýšené kazivosti zubů, zánětům, dokonce až ke ztrátě zubů.

7) Anémie z nedostatku železa

Vitamín C zvyšuje vstřebávání železa ze stravy. Železo je potřebné pro tvorbu červených krvinek, které jsou nezbytné pro transport kyslíku po těle. Nedostatek železa je příčinou jedné z mnoha forem anémie, která se postupně projeví bledostí, únavou, sníženou výkonností a koncentrací, celkovou slabostí, závratěmi a zvýšenou tepovou frekvencí. Právě vitamín C může zmírnit projevy anémie z nedostatku železa.

Jakým způsobem doplňujete vitamín C?

Zdroj: Healthline, MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články