Příznaky onemocnění jater aneb jak poznat cirhózu nebo hemochromatózu

Játra patří k největším orgánům v těle. Plní metabolické funkce a jsou důležitá i pro imunitní systém. Pokud je nějaký problém, můžou se projevit určité příznaky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Játra jsou orgán nacházející se v pravé horní části břicha těsně pod bránicí. Jsou ve tvaru půlměsíce. V porovnání se zbytkem těla játry protéká poměrně velké množství krve, přibližně 0,5 litru. Jejich hlavní funkce spočívá v metabolických procesech těla. Jedná se o rozklad nebo přeměnu látek z potravy, získávání energie i odstraňování toxinů z krevního řečiště. Interní lékařka Angelica Balingit, MD vysvětluje, že mezi příznaky onemocnění jater patří zprvu podobné projevy jako při nachlazení, později žloutenka i tmavě žlutě zbarvená moč.

Regenerace jater i onemocnění, která je postihují

Jsou věci, které se zdají být trochu neuvěřitelné, ale u jater je to pravda. Mají schopnost regenerace. Po operaci nebo úrazu, při kterých dojde k odstranění části jater, může jaterní tkáň do určité míry znovu narůst. Nejprve se stávající buňky zvětší a poté se začnou množit nové jaterní buňky. I přesto jsou onemocnění, které se játrům nevyhnou. Mezi nejčastější onemocnění se řadí hematochromatóza, cirhóza, autoimunitní hepatitida, biliární atrézie, selhání jater i hepatitidy B či C.

Při hematochromatóze dochází k nadměrnému usazování železa v těle. A právě nadbytek železa v těle může vést k poškození jater. Hematochromatóza může být primární, která je způsobena genetickými poruchami narušujícími tvorbu červených krvinek nebo sekundární, která je způsobena konzumací příliš velkého množství železa ve stravě. K cirhóze jater dochází ve chvíli, kdy jizva nahrazuje zdravou jaterní tkáň a to způsobuje ztrátu funkce jater. Následkem je chronické selhání jater.

iZdroj fotografie: Flickr

Příznaky onemocnění jater

Celá řada onemocnění jater se zprvu projevuje příznaky podobnými chřipce. A postupuje k žloutence a tmavě zbarvené moči. Žluté zbarvení může mít kůže i oči. Tmavě zbarvená moč je ukazatelem toho, že játra nejsou schopna odbourat bilirubin. Kromě těchto nejtypičtějších příznaků je možné pociťovat únavu, nevolnost, ztrátu chuti k jídlu, bolest kloubů, svědivou pokožku či slabost. Za závažnější příznaky se poté považuje již zmíněné zežloutnutí kůže a očí, tmavá moč, otok břicha a nohou, zmatenost, zvětšená játra, i světle zbarvená stolice.

Jak podpořit zdraví jater

Je možné určitými kroky pomoci ke zdraví jater. Je vhodné se nechat očkovat proti hepatitidě A i B a při pohlavním styku používat kondom, jakožto ochranu před přenosem mnoha onemocnění. Vhodné není ani sdílení zubních kartáčků, holicích strojků a podobně. Jako téměř vždy i zde pomůže dostatek pohybu a také omezení konzumace alkoholu. Jelikož játra mají s rozložením toxinů z alkoholu hodně práce. Zdraví jater podpoří i vyvážená strava s obsahem vlákniny.

Jak jste odhalili problém s játry?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Typy bot, které vždy dobře vypadají s mini šaty
Události247
Události247
Léto plné nádherných výletů? Vsaďte na nekonečné hory
VědaŽivě
VědaŽivě
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz
adbz
Neobvyklá užití WD-40: Na počmáranou zeď, skvrny od lepidla, vodní kámen i proti ptákům