Únava, zvracení, bolest kloubů a slabost: Možná jde o onemocnění jater

Pokud se vyskytnou příznaky, jako je únava, zvracení, bolest kloubů a slabost, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Mohou totiž značit poškození jater.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Játra jsou životně důležitým orgánem, a když se začnou potýkat s problémy, mohou se objevit různé symptomy. Záleží totiž na typu a míře poškození. Odborníci z NHS vysvětlují, že ve zcela prvotní fázi nemá poškození jater žádné příznaky, poté se začnou objevovat potíže, jako je únava, nevolnost či zvracení, bolest kloubů a slabost, které jsou prvními varovnými signály, že byste svým játrům měli věnovat zvýšenou pozornost.

Poškození jater nesouvisí jen s alkoholem

Játra jsou klíčovým orgánem pro detoxikaci těla a metabolismus celkově, syntézu bílkovin a ukládání živin. Poškození či onemocnění jater tedy může mít dalekosáhlé důsledky na zdraví. Poškození jater je často přičítáno nezřízené konzumaci alkoholu a dalších návykových látek, jak ale vysvětlují odborníci z Healthline, na zdraví jater má vliv i genetika, virová onemocnění, chronické záněty a další faktory, jako je například nechtěné pozření plísně, o kterém jsme se již na JakZdravě zmiňovali.

Příznaky onemocnění jater se mohou lišit

Na stránkách JakZdravě jsme také několikrát upozorňovali, že příznaky onemocnění jater jsou zpočátku velmi vágní. Při zcela mírném poškození, tedy zpočátku onemocnění, nemáte vlastně žádné potíže, protože játra jsou stále schopna plnit svoji funkci, nicméně s postupujícím onemocněním se objevují potíže jako:

  • Únava: Chronická únava je často spojována s poruchami funkce jater. Játra jsou zodpovědná za přeměnu živin na energii, a když jsou poškozená, může se to projevit náhlou únavou a nedostatkem energie.
  • Zvracení: Nevolnost a zvracení může být důsledkem narušeného trávení a poruch funkce jater. Bývá to spojeno s nárůstem toxických látek v těle, které játra nedokáží účinně zpracovat.
žloutenka - žluté bělmo v oku iZdroj fotografie: Depositphotos
Žloutenka se obvykle objevuje až při závažnějším poškození jater
  • Bolest kloubů: Onemocnění jater často způsobí zánět kloubů, který může být důsledkem nahromadění toxinů v těle nebo imunitní reakcí na poškození jaterních buněk.
  • Slabost: Poškození jater může také vést k nedostatku důležitých živin a vitamínů, což poté zapříčiňuje celkovou slabost.
játra

15 varovných signálů, že máte játra plná toxinů, které přispívají k přibírání na váze

Jak onemocnění postupuje, objevují se již typické symptomy poškození jater. Mezi ty nejčastější patří dle odborníků z MayoClinic:

  • žloutenka (nažloutlá kůže a oční bělmo)
  • bolesti a otoky břicha
  • otoky nohou a kotníků
  • svědění kůže
  • tmavá barva moči a světlá stolice

Jaké příznaky upozornily na poškození jater vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články