Příznaky plicní infekce: Patří mezi ně i rýma, slabost a bolest hlavy

Zánět může postihnout jakoukoli část dýchacích cest. Nejzávažnější je zánět plic (zápal plic), když se infekce dostane až do tohoto orgánu. Příznaky mohou být mírné i vážné.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nachlazení je běžné onemocnění. V některých případech se ale bakterie, virus nebo houba dostanou dál do dýchacích cest, kde způsobí zánět. Jak informoval web Healthline, doputovat mohou až do plic. Nejznámější plicní infekcí je zápal plic (pneumonie). Jak poznáte, že se z obyčejného nachlazení stal vážný problém? Tyto příznaky vám napoví, že je čas navštívit lékaře.

Produktivní kašel

Plicní infekce často doprovází kašel, kterým se tělo zbavuje hlenu. Jak potvrzuje i web MedicalNewsToday, hlen může obsahovat krev, bývá různě hustý a různě zbarvený. Kašel může při plicních infekcích přetrvávat i řadu týdnů, i když už se ostatní příznaky zlepšily nebo vymizely. Lékař vám jistě doporučí podporovat vykašlávání a léky pro ředění hlenu. Užitečné bývají také inhalace.

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi bodavého nebo ostrého charakteru způsobuje plicní infekce. Tato bolest nabírá na intenzitě při kašli nebo při hlubokém dýchání. Může se přenášet až do zad.

Horečka

Tělo se proti infekci brání tím, že zvyšuje teplotu, aby bakterii nebo vir usmrtilo. Při plicní infekci se může teplota vyšplhat až ke 40,5 °C, což považujeme za nebezpečně vysokou hodnotu, kterou je potřeba dostat pod kontrolu podáním antipyretik. Doprovodné příznaky horečky, jako je pocení, zimnice, dehydratace, bolesti hlavy a svalů, bývají velmi časté. Návštěva lékaře se doporučuje v případě, že horečka trvá déle než tři dny nebo pokud překročí 38,9 °C.

Smrkající žena s dekou na zádech se dívá na teploměr iZdroj fotografie: Freepik
Vysoká horečka může být velmi nebezpečná. Nezapomeňte pít hodně tekutin

Bolesti svalů a únava

Bolesti svalů a kloubů jsou běžným projevem chřipky. Někdy může zánět při plicní infekci postihnout také svaly, což může být dalším důvodem pro myalgii (bolesti svalů). Na JakZdravě se můžete naučit, jak si připravit mast z máty peprné, která bolavým svalům přinese úlevu. Inhalace její vůně pomůže s příznaky nachlazení.

Rýma

Velmi často je plicní infekce doprovázená rýmou, kýcháním a dalšími příznaky, které jsou běžné při chřipce. Velký pozor si dejte na kapky do nosu, na které se tvoří návyk. Jak už jsme na JakZdravě varovali, návyk na kapky udělá z rýmy lékovou rýmu, takže si vůbec nepomůžete. V konečném důsledku dopadnete hůř.

Dušnost a namodralá kůže

Jestliže jsou vaše plíce nemocné, zhoršuje se jejich funkce. Pravděpodobně budete mít pocit, že se vám špatně dýchá nebo že se nemůžete naplno nadechnout. Při potížích s dýcháním samozřejmě navštivte okamžitě lékaře. Pokud si všimnete namodralého odstínu kůže (nejčastěji na nehtech nebo kolem rtů), znamená to, že vaše tělo má málo kyslíku. Web NHS taktéž doporučuje neprodleně vyhledat lékaře.

Sípání

Při zápalu plic a plicních infekcích jsou slyšitelné zvuky na plicích při dýchání. Nejběžnější je vysoký pískavý zvuk, slyšet ale můžete i vrzání, skřípání a chroptění.

Únava

Únavou vám dává tělo najevo, že máte ležet a odpočívat, aby mohlo bojovat s infekcí. Poslechněte ho, protože klid na lůžku je při plicních infekcích nejdůležitější.

Jaké jsou vaše zkušenosti s plicními infekcemi?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články