Nadýmání, bušení srdce, ztráta chuti k jídlu: I tak se projevuje selhání srdce

Příznaky selhání srdce se mohou u jednotlivých osob značně lišit. Kromě typické dušnosti se mohou objevit i poruchy spánku, nadýmání či deprese.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Selhání srdce je velmi závažná zdravotní komplikace, u které je nejdůležitější včasná diagnostika a léčba. Mnoho lidí si spojuje selhání srdce pouze s typickými příznaky, jako je dušnost či bolest na hrudi. Nicméně, jak vysvětluje lékařka Angela Ryan Lee, MD, existuje celá řada dalších příznaků, které mohou selhání srdce naznačovat, včetně nadýmání, únavy a otoků nohou, bušení srdce či ztráty chuti k jídlu.

Selhání srdce není infarkt

Jak jsme již na JakZdravě vysvětlovali, selhání srdce není infarkt, jak se stále mnoho lidí mylně domnívá. Srdeční infarkt je náhlé přerušení zásobení srdce krví způsobené ucpáním cévy. Srdeční selhání je naopak svalový problém, který se obvykle rozvíjí postupně. I příznaky jsou tak logicky jiné.

Příznaky selhání srdce

Nejtypičtějším příznakem selhání srdce je dušnost, ta se objevuje zprvu jen při námaze, později i v klidu, například když ležíte. Často se objevuje v noci, kdy vás dušnost probudí a vy se musíte posadit, abyste znovu popadli dech. Odborníci z MayoClinic dodávají, že mezi další typické příznaky patří: 

  • únava a slabost
  • otoky nohou, kotníků a chodidel
  • pocit na omdlení
dusnost, muž se drží u srdce, jakoby ho bolelo na hrudi iZdroj fotografie: Freepik
Dušnost je nejtypičtějším příznakem selhání srdce

Zdravotníci z NHS dodávají, že u některých osob se mohou objevit i jiné příznaky. Jedná se například o:

  • přetrvávající kašel a sípání
  • nafouklé břicho
  • ztrátu chuti k jídlu a s tím spojený váhový úbytek
  • přibývání na váze z důvodu hromadění tekutin
  • rychlý nebo nepravidelný srdeční tep
  • nadýmání
  • úzkostné a depresivní stavy

Banán jako zdroj energie a trvalého zdraví srdce. Klíčem k úspěchu je správný výběr, skladování a dávkování

Příznaky co nejdříve konzultujte s lékařem

Příčiny srdečního selhání jsme na JakZdravě již několikrát rozebírali, mohou zahrnovat vrozené poruchy, chronická onemocnění i například užívání návykových látek. Je důležité si uvědomit, že příznaky selhání srdce se mohou u různých osob lišit a postupně se rozvíjet. Pokud si všimnete jakýchkoli příznaků selhání srdce, je důležité je konzultovat s lékařem co nejdříve. Včasná diagnóza a léčba mohou pomoci minimalizovat komplikace a zlepšit prognózu.

Jaké příznaky selhání srdce dovedly k lékaři vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články