Bolest v rameni nebo na hrudi aneb jak poznat infarkt

O infarkt se jedná ve chvíli, kdy je průtok krve do srdce zablokován nebo přerušen. Právě proto je nutné ho rychle rozpoznat. Nejtypičtějším příznakem je bolest na hrudi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kardiovaskulární onemocnění jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí vůbec. Srdeční infarkt je život ohrožující stav, který vyžaduje co nejrychlejší lékařské ošetření. Lékaři se pokusí obnovit normální průtok krve do srdce. Čím rychleji k tomu dojde, tím větší je šance na úspěšný výsledek. Interní lékařka Megan Soliman, MD vysvětluje, že mezi nejčastější varovné signály, pomocí kterých je možné poznat, že se jedná o infarkt, se řadí bolest na hrudi, bolest v rameni i paži, dušnost, pocení či nevolnost.

Příznaky infarktu

Již zmiňovaným nejtypičtějším příznakem infarktu je bolest na hrudi, která je způsobena blokádou vytvořenou v žilách srdce. Často je bolest doprovázena svíravým pocitem v celé oblasti hrudníku. Dále je typickým znakem také bolest v rameni. Zpravidla se jedná o bolest vyzařující z hrudníku do levé ruky, ale může se jednat o stranu pravou. Bolest může být doprovázena znecitlivěním i ochrnutím. Dalšími příznaky jsou dušnost, nevolnost, pocení, závratě, únava i potíže s dýcháním. Pokud se tyto příznaky objeví, tak neprodleně volejte záchrannou službu.

Rozdíl mezi příznaky infarktu u mužů a žen

Bylo prokázáno, že bolest na hrudi je nejtypičtějším příznakem infarktu u mužů i žen. Ale pohled na tuto bolest je z části rozdílný. Ženy ji popisují jako napětí nebo tlak na hrudi, muži ji vysvětlují jako těžké břemeno na hrudi. U žen je pravděpodobnější výskyt dušnosti, zvracení, bolesti v zadní části zad, točení hlavy i extrémní únava. Více ohrožené jsou ženy po menopauze, jelikož dochází k poklesu estrogenu.

iZdroj fotografie: Freepik

Příčiny srdečního infarktu

Hlavní příčinou vzniku srdečního infarktu je ischemická choroba srdeční. Jedná se o místo, na kterém dochází k hromadění plaku v tepnách, které zásobují srdce krví. Mezi další příčiny srdečního infarktu patří křeče krevních cév, roztrhané cévy, hypoxie či užívání drog. Mezi rizikové faktory se řadí kouření, vysoký cholesterol, obezita, nedostatek pohybu, stres i diabetes. Vhodné není ani nadměrné pití alkoholu nebo konzumace stravy s vysokým obsahem tuků. Větší pravděpodobnost infarktu je u lidí nad 65 let.

Co když se infarkt objeví

Když nastane situace, že jste s někým, kdo má příznaky poukazující na infarkt, je nutné ihned zavolat záchrannou službu. To i v případě, že se jedná přímo o vás. Pokud osoba nemá pulz, je nutné neprodleně začít s resuscitací. Dále je doporučováno žvýkat aspirin, jelikož může pomoci rozpustit sraženinu, která by mohla blokovat průtok krve do srdce. Vždy je vhodné, aby člověk, který má příznaky infarktu, nezůstával sám.

Jak podporujete zdraví svého srdce?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům