Únava, problémy se spánkem, oteklé nohy: Může se jednat o problém s ledvinami

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději rychle k lékaři. Mohlo by se totiž jednat o nebezpečný problém s ledvinami.

onemocnění ledvin i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ledviny jsou velmi důležitým orgánem, který v těle zastává řadu funkcí. Pokud by proto došlo k jejich poškození, může to mít nebezpečný vliv na celkové zdraví vašeho těla. Objevit se mohou příznaky, jako je dle lékařky Shannon Johnson například nespavost, neustálá únava, ale také otok na nohou, který vám dokáže snadno ztížit každodenní úkoly. Jakmile je na sobě rozpoznáte, raději se co nejrychleji poraďte s odborníkem. 

Nejčastější příznaky problémů s ledvinami 

Různé potíže s tělem a příznaky, které ovlivňují váš každodenní život, byste neměli nikdy ignorovat. Často jde totiž o známku nebezpečných problémů, jako je právě onemocnění nebo poškození ledvin. To se může projevit mnoha různými příznaky – dokonce si mnozí zpočátku mohou myslet, že se jedná o nějaký jiný, méně závažný problém. Čím jsou ale potíže horší, tím víc začínají ovlivňovat další části těla a postihují celkové zdraví jedince. 

Pokud ledviny nefungují správně, znamená to, že nedokáží z těla odstranit všechny toxiny. Ty poté zůstávají v krvi a mohou vám ztížit usínání nebo vést k úplné nespavosti. Často také nedokáží produkovat důležité hormony pro tvorbu červených krvinek. Jejich pokles má poté za následek rychlou únavu svalů a mozku, což dle serveru MedicalNewsToday vede ke snížení hustoty kostí. Mezi další typické příznaky problémů s ledvinami patří: 

obrázek ledvin iZdroj fotografie: Freepik
Problémy s ledvinami mohou způsobovat nepříjemné příznaky
  • Suchá a svědící pokožka: Jedná se o následek zhoršení funkce ledvin, které nedokáží udržet správnou rovnováhu minerálů a živin.
  • Zápach z úst a kovová chuť: Jakmile se odpadní materiál začne hromadit v krvi, změní chuť jedince k jídlu a zanechá v jeho ústech kovovou chuť a nepříjemný zápach. 
  • Dušnost: Pokud ledviny nefungují správně, tělo není schopno efektivně využívat kyslík, což má za následek dušnost. 

7 nebezpečných návyků, které pomalu, ale jistě likvidují ledviny. Pozor na pitný režim a dlouhé sezení

  • Otoky nohou, kotníků a rukou: Ledviny, které nefungují správně, nedokáží odstranit přebytečnou tekutinu z těla, což vede k zadržování sodíku a následným otokům kotníků, chodidel a rukou. 
  • Bolest zad: Selhání ledvin obvykle způsobuje bolest dolní části zad a těsně pod hrudním košem. 

Na webu JakZdravě jsme také psali o typických příznacích rakoviny močového měchýře

Jak se před problémy s ledvinami chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články