Časté a bolestivé močení a pálení: Mohlo by se jednat o rakovinu močového měchýře

Nepodceňujte časté a bolestivé močení, může být příznakem velmi vážných onemocnění, a to včetně rakoviny močového měchýře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Časté a bolestivé močení doprovázené pálením může být alarmujícím signálem a není radno tento příznak ignorovat. Zvlášť pokud se k němu přidá krev v moči, která je dle zdravotní sestry z onkologie Julie Scott úplně nejčastějším příznakem rakoviny močového měchýře. Může se samozřejmě jednat i o jiné, méně závažné onemocnění, tak jako tak je to důvod vyhledat co nejdříve lékaře.

Nepodceňujte varovné příznaky

Stejně jako jsme na JakZdravě zmiňovali například u rakoviny ledvin i u rakoviny močového měchýře si prvních zřejmých příznaků můžete všimnout právě v souvislosti s močením. Odborníci z NHS upozorňují, že byste měli zpozornět obzvláště při výskytu následujících symptomů:

  • Časté močení: Pokud najednou začnete chodit na záchod častěji než obvykle, může to být známkou zdravotního problému, včetně rakoviny.
  • Bolest a pálení: Bolestivé močení nebo pálení mohou signalizovat podráždění nebo infekci v močovém traktu, ale také vážné onemocnění, jako je rakovina.
  • Krev v moči: Přítomnost krve v moči nikdy nevěstí nic dobrého a je nutné okamžité vyšetření. Problémem je, že krev nemusí být vždy okem viditelná.
  • Změna barvy moči: Pokud si všimnete neobvyklé změny barvy moči, konzultujte je s lékařem.
  • Bolest v pánevní oblasti: Bolest nebo tlak v pánevní oblasti mohou být spojeny s onemocněním močového měchýře. Nemusí se samozřejmě vždy jednat o rakovinu.
  • Časté nutkání na močení: Pokud se vám chce často a obvykle velmi naléhavě močit, obvykle to značí onemocnění močového měchýře. Mohou se objevit i problémy s udržením moči.
rakovina močového měchýře, muž se drží v rozkroku iZdroj fotografie: Depositphotos
Bolest při močení může signalizovat rakovinu močového měchýře

Co dělat, když si těchto příznaků všimnete

V případě, že zažíváte časté a bolestivé močení, okamžitě vše konzultujte s lékařem. Ten provede nezbytné testy a vyšetření, aby určil příčinu vašich potíží. Pokud pojme podezření na rakovinu močového měchýře, může doporučit další vyšetření, včetně cystoskopie nebo počítačové tomografie.

Barva moči slouží jako detektor nemocí. Přiložená tabulka vám poradí, kdy je čas vyhledat lékaře

Pamatujte, že rakovina močového měchýře je dobře diagnostikovatelná a je léčitelná, zejména pokud je odhalena v rané fázi. Nenechávejte proto příznaky bez povšimnutí. Včasná diagnostika a léčba jsou klíčové pro plné uzdravení.

Jaké příznaky přivedly k lékaři vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články