Čím to je, že se budíte uprostřed noci nebo chodíte na záchod? Lékař upozornil na nejčastější příčiny

Spánek je pro lidský organismus velmi důležitý. Pokud je ho ale nedostatek nebo je často narušen, může to zhoršit kvalitu vašeho života. Tento problém je nutné včas vyřešit.

nespavost i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Buzení uprostřed noci může být velice otravné, obzvlášť když se to stane pravidelnou záležitostí. Pokud je spánek narušen, chvíli trvá než se vaše tělo vrátí do spánku REM, což může mít za následek to, že jste druhý den unavení. Existuje mnoho důvodů proč se můžete v noci budit. Některé příčiny dokážete vyřešit sami, jiné ale budou potřebovat vyhledání odborné pomoci, upozorňuje Debra Sullivan, Ph.D., MSN, R.N., CNE, COI.

Možné příčiny přerušení spánku

Přerušení spánku může mít více příčin, někdy za to mohou léky, které užíváte nebo dokonce stres. Další příčinou může být i nadměrná konzumace kávy. Důvody mohou být i vážnějšího charakteru, pokud problém přetrvává, navštivte svého lékaře a svůj stav s ním konzultujte, může se jednat i o vážné onemocnění.

iZdroj fotografie: Pexels

Jak zlepšit svůj spánek

Řešení problému neodkládejte. Nastavte si svůj spánkový plán, choďte spát pravidelně ve stejnou hodinu. Délka spánku by měla být u dospělých osob minimálně 6 hodin, ideálně však 7–8 hodin. Během dne buďte aktivní, najděte si sport nebo aktivitu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Před spánkem nekonzumujte nezdravá a těžká jídla.

iZdroj fotografie: Pexels

Vždy usínejte pouze v ložnici ve své posteli, pokud neusnete do 15 minut, vstaňte. Vstávejte vždy ve stejnou hodinu. Vyhněte se koukání do počítače nebo mobilního telefonu, alespoň 30 minut před spaním. Můžete vyzkoušet i alternativní způsoby léčby, jako je například jóga nebo akupunktura.

Spánková apnoe

Jestliže vás trápí spánková apnoe, budete se v noci budit a váš dech bude mělký. Většina lidí si tento problém ani neuvědomuje, ale má to za následek každodenní únavu a pocit nevyspaní. Hlavními příznaky spánkové apnoe je chrápání, nedostatek kyslíku a lapání po dechu, probouzení se s bolestí hlavy a během dne je postižený unavený a nedokáže se soustředit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Léčba spánkové apnoe

Léčba spánkové apnoe může probíhat za pomoci kyslíkové masky. Kdy má pacient při spánku na obličeji masku a speciální tlakové nádoby mu dodávají dostatek kyslíku do plic. Další možností jsou i speciální chrániče úst a nebo implantáty, které pohybují čelistí dopředu a tak otevírají dýchací cesty a usnadňují dýchání během spánku. Posledním možným řešením je chirurgický zákrok.

iZdroj fotografie: Pixabay

Úzkost nebo deprese

Úzkost a deprese velmi často způsobují nespavost. Ve skutečnosti je velmi obtížné zjistit zda nespavost způsobují duševní problémy nebo tomu je právě naopak. Depresivní myšlenky a úzkost mohou ztížit usínání a nebo i způsobit problémy se spánkem. Poraďte se se svým lékařem o řešení těchto problémů, předepíše vám léky, doporučí různé relaxační metody nebo behaviorálně kognitivní terapii.

Častá potřeba na toaletu

Častá potřeba jít na toaletu, která může způsobit i to, že vás v noci budí a nutí vstát. Tento stav se nazývá nocturia a může mít hned několik vážných příčin, jako je cukrovka, u můžu zvětšená prostata, dále i hyperaktivní močový měchýř. Zjistěte příčinu a začněte ji neodkladně řešit. Problém můžete vyřešit i sami doma. Omezte tekutiny minimálně 2 hodiny před spánkem, nejezte kořeněná jídla, čokoládu a umělá sladidla.

iZdroj fotografie: Pexels

Kvalita spánku může ovlivnit i kvalitu vašeho života. Důležitá je také ideální teplota v místnosti, aby vám nebyla zima a ani horko. U mobilního telefonu si vypněte zvuky, které by vás zbytečně během noci vyrušovali. Zdravé stravování a aktivní styl života je také velmi důležitý.

Mýváte také problémy se spánkem a znáte jeho příčinu?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články