Změna tepové frekvence, bolest na hrudi, dušnost: Tyto příznaky indikují problémy se srdcem

Kardiovaskulární problémy se objevují u stále mladších lidí. K tomu se jedná o jedny z nejčastějších příčin úmrtí. Rozpoznejte problémy se srdcem včas.

problémy se srdcem i Zdroj fotografie: iStock
                   

Infarkt a mrtvice již dávno nejsou strašákem jen pro osoby seniorského věku. Kardiovaskulární problémy trápí i osoby středního a mladšího věku, a jak vysvětlují odborníci z Healthline, důvodem je často nezdravý životní styl. Obezita, kouření, nadměrná konzumace alkoholu a nezdravých jídel spolu s nedostatkem pohybu srdci zkrátka neprospívají. Je proto potřeba znát příznaky a řešit případné problémy se srdcem včas.

Potíže, které vás upozorní na problémy se srdcem

Kardiovaskulární potíže byste nikdy neměli podceňovat. Ať jde o vysoký krevní tlak nebo krevní sraženinu, jejíž příznaky jsme na JakZdravě již dříve podrobně popisovali, nevyplatí se nechávat je jen tak. Srdce je životně důležitý orgán a pokud můžete jeho zástavě či infarktu předejít, měli byste pro to udělat skutečně maximum. Lékařka Payal Kohli, M.D. vysvětluje, že byste měli své srdce nechat zkontrolovat lékařem zejména pokud vás trápí:

  • bolest na hrudi
  • dušnost
  • nadměrná únava
  • poruchy srdečního rytmu (arytmie)
  • změny krevního tlaku
  • změna tepové frekvence
Doktor popisuje srdce iZdroj fotografie: iStock
Máte-li pochyby, raději se nechte vyšetřit

Jednoduchý test na zjištění onemocnění kardiovaskulárního systému

Podle jednoho internetového testu můžete problémy se srdcem zjistit snadno tak, že se posadíte a dotknete se rukama prstů na nohou. Pokud tento pohyb provedete s lehkostí, jsou vaše cévy pravděpodobně v pořádku, máte-li s tímto cvikem problém nebo se u něj zadýcháte, měli byste se nechat vyšetřit lékařem. 

Čisté cévy jsou základem zdraví a prevencí proti infarktu a mrtvici. Odvar z kozlíku lékařského je vyčistí přírodní cestou

V redakci JakZdravě vnímáme tento test jako skutečně velmi orientační, navíc, pokud máte jiné zdravotní obtíže (s nadsázkou, pokud jste osmdesátník po operaci páteře) nemusí neschopnost vykonat tento cvik o stavu vašeho srdce vypovídat vůbec nic. Jste-li však jinak zdraví a předklon v sedě vám činí potíže, je to určitě důvod k zamyšlení. Doporučujeme také projít typické příznaky onemocnění srdce, které jsme na JakZdravě popisovali a pokud na sobě některé pozorujete, za lékařem pro jistotu zajděte.

Jak jste problémy se srdcem odhalili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články