Bolest, načervenalá kůže, otok: Může jít o krevní sraženinu

Rychlá diagnóza a léčba krevní sraženiny mohou minimalizovat riziko vážných komplikací, naučte se je správně rozpoznat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bolest, načervenalá kůže a otok jedné z končetin jsou příznaky, které byste nikdy neměli ignorovat. Lékař Graham Rogers, M.D. totiž upozorňuje, že mohou naznačovat vážný zdravotní problém, jako je krevní sraženina. Tato sraženina, známá také jako trombóza, je stav, při kterém se v cévách utvoří, laicky řečeno, jistá ucpávka, která může blokovat krevní tok a vést k vážným komplikacím.

Příznaky hluboké žilní trombózy

Jak jsme již na JakZdravě mnohokrát upozorňovali, krevní sraženina se může stát velice nebezpečnou. Proto je potřeba znát její příznaky, abyste ji včas rozpoznali a vyhledali lékařskou pomoc. Jak vysvětlují odborníci z renomovaného zdravotnického webu Healthline, mezi nejčastější příznaky krevní sraženiny patří: 

  • Bolest: Bolest v postižené oblasti (obvykle se jedná o dolní končetinu) často bývá jedním z prvních příznaků krevní sraženiny. Může se jednat o tupou nebo pulzující bolest, případně pocit tíhy v daném místě.
  • Načervenalá kůže: Kůže nad místem, kde se nachází krevní sraženina, může být zarudlá a teplejší než její okolí.
  • Otok: Otok nebo zvětšení postižené části těla je dalším častým příznakem trombózy. Tento otok může být spojen s pocitem tepla a napětí v dané oblasti.
hluboká žilní trombóza iZdroj fotografie: Depositphotos
Nejčastějšími příznaky hluboké žilní trombózy jsou otok, bolest a zarudnutí.

Příznaky podle místa výskytu

Pokud se krevní sraženina uvolní a doputuje do plic, hovoříme o plicní embolii, ta je život ohrožující a vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Lékař Darragh O’Carroll, MD vysvětluje, že příznaky pak obvykle zahrnují ztížené dýchání, pocení, silnou bolest na hrudi a případně i kašel a závratě. Podobné příznaky se objevují, i když se krevní sraženina dostane do blízkosti srdce, často ji také doprovází bolest v paži.

Křečové žíly: 8 jednoduchých, rychlých a hlavně ověřených způsobů, jak se jich zbavit přírodní cestou

Sraženina se může dostat i do mozku. Příznaky pak, jak jsme ostatně již na JakZdravě podrobně popisovali, zahrnují potíže s řečí, zrakem a koordinací pohybů. Ve všech případech je nezbytná okamžitá lékařská péče, zejména tehdy, pokud se příznaky objeví náhle a jsou výrazné. 

Jak jste krevní sraženinu rozpoznali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články