Bolest na hrudi, potíže s dýcháním, únava a závratě: Mohlo by jít o onemocnění srdce

Onemocnění srdce se projevuje u každého člověka trochu jinak. U mužů se častěji objevují typické problémy, jako je bolest na hrudi, u žen naopak závratě, únava či zažívací problémy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nepříjemné pocity, jako je třeba bolest na hrudi a potíže s dýcháním, obzvláště pokud se objeví náhle, rozhodně není radno podceňovat. Zpozornět byste však měli i v případě, že vás trápí neobvyklá únava či závratě. Jak totiž vysvětluje lékařka Payal Kohli, M.D., tyto příznaky mohou poukazovat na možné onemocnění srdce, včetně infarktu. Ten se bohužel již dávno netýká jen osob středního a staršího věku, ale vyskytuje se i u dvacátníků a třicátníků. Možné symptomy proto urychleně konzultujte s lékařem.

Bolest na hrudi a potíže s dýcháním

Příznaky infarktu jsme s vámi na JakZdravě sdíleli již několikrát. Typická bolest na hrudi však může značit i jiné kardiovaskulární onemocnění, například anginu pectoris, která může být způsobena nedostatečným prokrvením srdce, kupříkladu v důsledku aterosklerózy nebo jiných srdečních onemocnění. Nespoléhejte tedy na to, že bolest sama přejde a poraďte se s lékařem. 

Potíže s dýcháním mohou být způsobeny infarktem či srdečním selháním, kdy srdce nedokáže efektivně pumpovat krev do těla. To může vést k hromadění tekutiny v plicích, což ztěžuje dýchání a způsobuje dušnost. Může však signalizovat i jiné, život ohrožující stavy, například plicní embolii, kterou jsme na JakZdravě již také probírali. Je-li dušnost doprovázena bolestí na hrudi, obvykle tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou péči.

Látkové srdce a stetoskop na pozadí s nakresleným pulzem iZdroj fotografie: Freepik
Selhávání srdce odhalte včas. Snížíte tak riziko komplikací. Včasná léčba může zachránit život.

Onemocnění srdce však může mít i jiné příznaky

Únava a závratě jsou další často spojované příznaky srdečních problémů. Srdeční onemocnění mohou způsobovat i další obtíže. Nedostatečné prokrvení mozku, které mohou kardiovaskulární potíže způsobit, může dále zapříčinit závratě a pocit únavy. Dalším příznakem onemocnění srdce může být například bolest ramene, přestože jste neutrpěli žádný úraz. Kardioložka Helen Chen zmiňuje také otoky (obzvláště kotníků), bolesti rukou, čelistí, zad nebo nohou, pocení a bušení srdce. 

Závratě, nevolnost a potíže s chůzí: I toto mohou být příznaky mrtvice

Dodává, že u žen se mohou objevit i úzkosti, zažívací potíže a již zmiňovaná únava. Znovu opakujeme, že při výskytu těchto příznaků byste měli (ideálně okamžitě) vyhledat lékařskou péči. I když mohou mít tyto příznaky i jiné vysvětlení, rozhodně je neignorujte.

Jaké příznaky upozornily na onemocnění srdce vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články