Proč ve skutečnosti káva s mlékem není zdraví prospěšná - JakZdravě.cz

Proč ve skutečnosti káva s mlékem není zdraví prospěšná

Spousta lidí si neumí bez kávy představit den. Je to rituál, životabudič, odměna za dobře odvedenou práci. Kombinace s mlékem jí ale neprospívá a maří pozitivní účinky samotné kávy.
i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nápoj z upražených a umletých zrnek kávovníku se těší velké oblibě po celém světě a po ropě je nejprodávanější komoditou na světě. Existují tisíce odrůd, každá má jinou vůni, různou sílu, odlišnou kyselost, velikost a tvar semínek. Různí se i proces přípravy. Káva s mlékem patří k těm nejčastějším, protože je šetrnější k trávení a zjemňuje chuť. Bohužel tak káva přichází o spoustu svých benefitů.
Káva je sama o sobě poklad

Tmavý nápoj je sice nenápadný na pohled, ale téměř všespásný. Napomáhá spalování tuků, podporuje ve fyzickém výkonu, zrychluje reakce a metabolismus, zlepšuje schopnost soustředění, umocňuje pocity spokojenosti a štěstí, snižuje riziko cukrovky a kardiovaskulárních chorob a udržuje krevní tlak v rovnováze. Při zevním použití vyhlazuje pokožku a nechává ji příjemně provoněnou.


iZdroj fotografie: Unsplash

Boj mezi kávou a mlékem

Káva bez dalších přísad je bez kalorií. S každou kapkou mléka je ale nápoj sladší a nehodí se pro dietní plány. Vápník obsažený v mléce je sice žádoucí a pro tělo potřebný, ale v kávě blokuje uvolňování antioxidantů a brání jejich pozitivnímu vlivu na lidský organismus. Kyselina v kávě zase konkuruje mléčným bílkovinám. Ty jsou pak pro tělo hůře stravitelné a žaludek musí vynaložit mnohem větší úsilí.


iZdroj fotografie: Unsplash

Může být káva ještě lepší?

Kravské mléko se pro kávu příliš nehodí. Chuť je lahodná, ale z dlouhodobého hlediska může způsobovat trávicí potíže. Naštěstí existuje celá řada jiných možností. Rostlinné nápoje ze sóji, rýže, mandlí nebo kokosu jsou mnohem jemnější a nedělají ve střevech takové problémy. Velký boom zažívá i čajová lžička másla. Dave Asprey našel inspiraci během návštěvy Tibetu, kde si místní tímto způsobem vylepšovali čaj. Nápad se ale zatím uchytil jen v USA.

Zdroj: CoffeeScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 2092 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
Matka zkameněla hrůzou, když chůvička zaznamenala podivné stíny. Nečekala ani minutu a vyběhla do dětského pokoje
Události247
Rušení nemocnic? Šíříte lži, strašíte lidi a příště si ověřte informace, utřel Vojtěch v duelu ministrů Hamáčka
VědaŽivě
Věříte, že přistání Američanů na Měsíci byl podvrh? Pravda za konspiračními teoriemi odhalena v plné kráse
adbz
Přesaďte a rozmnožte lilie léty ověřeným způsobem zahrádkářů. Právě teď je na to ideální čas, bohatě vám pokvetou už příští rok