Když udeří alopecie: Kromě vypadávání vlasů se projeví i na nehtech

Alopecie je pro pacienty velice nepříjemná. Nemusí vždy jít jen o vypadávání vlasů, leckdy se může projevit i na obočí, řasách a dokonce i změnami na nehtech.

alopecie aneb vypadávání nejen vlasů i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Autoimunitních onemocněních je celá řada a většina z nich dokáže život pěkně znepříjemnit. Alopecie je onemocnění, které se také řadí mezi autoimunitní a vyznačuje se vypadáváním vlasů. Může se jednat o vypadání všech vlasů, ale stejně tak se může jednat jen o určité úseky. A v některých případech může toto onemocnění postihnout také obočí, řasy a v určitém slova smyslu i nehty. Dermatoložka Raechele Cochran Gathers vysvětluje, že si alopecie příliš nevybírá a může postihnout i mladé lidi a dokonce se vracet.

Proč a jak k alopecii dochází

Autoimunitní onemocnění nelze ovlivnit. Nastává ve chvíli, kdy nepostradatelný imunitní systém zamění zdravé buňky za cizí látky (jako jsou viry či bakterie). V tomto konkrétním případě dochází k napadení vlasových folikulů, což jsou místa, ze kterých vlasy vyrůstají. Folikuly se kvůli tomu začnou zmenšovat a následně přestanou vlasy vyrůstat, čímž dochází k jejich ztrátě. Velmi pravděpodobně je jedním z rizikových faktorů alopecie genetická dispozice, stejně tak jako onemocnění štítné žlázy, Downův syndrom, vitiligo či nedostatek vitaminu D.

Příznaky a typy alopecie

Jedno je jasné, typickým a zásadním příznakem alopecie je vypadávání vlasů. Ovšem v některých případech se také může jednat o vypadávání řas, obočí, vousů, ale i ochlupení na jiných částech těla. Alopecie je dle odborníků nepředvídatelná a může se objevit téměř kdykoliv i opakovaně. A může se jednat o alopecii areata, která se vyznačuje vypadáváním vlasů na určitých místech, alopecii totalis, při které pacient ztratí všechny vlasy na hlavě, nebo také o alopecii universalis. V tomto případě je řeč o celkové ztrátě všech vlasů na hlavě, včetně obočí a řas.

Muž s místem vypadaných vlasů vzadu na hlavě iZdroj fotografie: Flickr
Alopecie může způsobit vypadávání všech vlasů nebo jen jejich určitých úseků

Léčba alopecie

Diagnostika je ve většině případů jednoduchá a postačí zkušený pohled lékaře a jejich kontrola pod mikroskopem. Případně je možná biopsie pokožky či krevní testy pro kontrolu jiných autoimunitních stavů. Pokud je alopecie diagnostikována, není ještě zcela vyhráno. Možností léčby je hned několik, ale žádná není úplně ideální a bezchybná. Je možné použít léky, které se nanášejí na pokožku hlavy a mají podporovat růst vlasů, další možností jsou i injekce, které jsou založeny na použití steroidů. Ty pomohou vlasům znovu dorůstat.

Možná je i orální léčba pomocí tablet či laserová a světelná terapie. A v neposlední řadě může pomoci i matka příroda se svojí léčbou. Některým pacientům se osvědčila aromaterapie, jiným akupunktura či esenciální oleje. Právě esenciální olej z levandule je vhodné nejprve zředit v základním oleji (například olivovém) a poté vetřít do pokožky hlavy. Je možné použít i rozmarýnový, šalvějový či mátový olej. Doporučována je také konzumace vitamínu C a mořských řas. Za zmínku stojí také ginkgo biloba pomáhající stimulovat krevní oběh a růst nových vlasů.

Máte vy sami nebo znáte někoho s alopecií? Jaká léčba pomohla nejvíce?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články