Jak na vypadávání vlasů: Od určení příčiny až po domácí léčbu

Vlasy vypadávají každému. Je běžné ztratit 50 až 100 vlasů za den. Existují možnosti, jak poznat, že je vypadávání nadměrné, a jak vypadávání vlasů omezit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vypadávání vlasů je přirozená věc, záleží ovšem na jeho míře. Pokud je vypadávání nadměrné, je několik možností, čím to může být způsobeno. Častým důvodem je genetika, může se ovšem jednat také o vnitřní či vnější příčiny. Dermatoložka Clare Wightman MS, PAC vysvětluje, že plešatění u žen nastává většinou po dosažení 65 let a vyznačuje se prořídnutím celé pokožky hlavy. Zatímco u mužů se plešatění projevuje postupným vypadáváním vlasů nad spánky, případně řídnutím na temeni hlavy.

Příčiny vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů může být trvalé i dočasné. Mezi nejčastější příčiny vypadávání vlasů patří genetika. V tom případě se jedná převážně o androgenní alopecii, které postihuje až 50 % lidí. Tato ztráta vlasů nastává postupně. Příčinou může být i autoimunitní onemocnění Alopecia areata, při kterém můžou padat i řasy či obočí. K padání může docházet v důsledku radiační léčby i kvůli hormonálním změnám, například v důsledku porodu nebo menopauzy. Na vině může být i podvýživa, endokrinní poruchy či závažná infekce.

Diagnostika a léčba vypadávání vlasů

Mezi příznaky nadměrného vypadávání patří i lámání vlasů, citlivost pokožky hlavy i skvrny na kůži. Problém může být způsoben celou škálou faktorů, proto pokud se vám zdá, že je nějaký důvod, zajděte k lékaři. Ten s vámi projde jak rodinnou tak zdravotní anamnézu. Případně je možné provést biopsii kůže i krevní testy. Léčba je závislá na tom, co způsobuje vypadávání. Nejčastější léčba je pomocí lokálních či perorálních léků. Možností je i transplantace vlasů.

Jak zabránit vypadávání vlasů

Pro minimalizaci vypadávání vlasů je vhodné nechávat vlasy volné. Není vhodné je mít stále v copech, drdolech či culících. Správné není ani tahání za vlasy či jejich kroucení. Po umytí je ideální vlasy jen lehce osušit ručníkem. Vlasy podpoříte také stravou bohatou na živiny. Je důležitý dostatek železa i bílkovin. Mezi další viníky vypadávání vlasů se řadí také stylingové přípravky a nástroje. Jedná se o fény, žehličky na vlasy, barvicí a bělící prostředky. Pomoci může i jemný dětský šampon či méně časté mytí vlasů.

iZdroj fotografie: Freepik

Recept, který pomůže s vypadáváním vlasů

Růst vlasů mohou podpořit vitamíny skupiny B, konkrétně riboflavin, biotin, folát a vitamín B12. Nápomocný může být i vitamín C a D. Pokud máte zájem, zkuste i přírodní lék proti vypadávání vlasů. Budete potřebovat 100 ml medu, 2 lžíce sušených petrželových listů, 3 lžíce zázvoru, 5 lžic vlašských ořechů a 2 lžíce rozinek. Nejprve je nutné dát petrželové listy a vlašské ořechy do mixéru, poté přidáte rozinky, zázvor a med. Vše důkladně promíchejte a užívejte 2 lžíce této směsi po hlavním jídle.

Jak bojujete proti vypadávání vlasů vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články