Porazte nejčastější symptomy zápalu plic a covidu. Praktický lékař poradil účinné prostředky proti kašli, dušnosti a horečce

Zápal plic není radno podceňovat. Současně s léčbou předepsanou lékařem si můžete ulevit i řadou domácích produktů.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zápal plic není dobré podceňovat. I když jeho příznaky se mohou zprvu zdát jen jako běžné nachlazení, jejich intenzita pacienta brzy přesvědčí o opaku. I když lékař předepíše nemocnému antibiotika a určí léčebný plán, nástup účinku bývá obvykle záležitostí několika dnů až týdne, v závislosti na závažnosti stavu. Během této doby je možné domácími prostředky průvodní příznaky nemoci výrazně zmírnit. Specializovaný praktický lékař Prof. Eran Ben-Arye vám poradí, které prostředky doporučuje svým pacientům on.

Co je pneumonie a jak ji rozeznat od COVID-19?

Pneumonie je v širším slova smyslu bakteriální, plísňová či virová plicní infekce, která zasáhla jeden nebo oba plicní laloky. Vzduchové komory se pak plní hnisem nebo tkáňovým mokem, což může ohrožovat život. Následkem toho se pacient může de facto utopit. Proto se zápal plic řadí k závažným zdravotním komplikacím, které je třeba nepodceňovat.

iZdroj fotografie: Pixabay
Viry útočí na člověka ze všech stran. Nejvíce náchylná k jejich průniku je dýchací soustava.

Příznaky pneumonie jsou:

  • dušnost
  • vysoká horečka a zimnice
  • vlhký kašel
  • ostrá bolest na hrudi při dýchání i kašli
  • nevolnosti
  • zvracení
  • průjmy

V posledních letech se pak k závažnosti tohoto onemocnění přidává fakt, že pneumonie bývá průvodním jevem nového onemocnění COVID-19, způsobeného virovým kmenem SARS-CoV-2. Vzhledem k tomu, že se jedná o vysoce infekční onemocnění, je vhodné zůstat doma a v případě závažného stavu si přivolat sanitku.

Prostředky proti kašli, dušnosti a horečce

Zápal plic čili pneumonie se projevuje třemi základními symptomy, a to je kašel, dušnost a horečka. A právě ty jsou také nejvíce nepříjemné, bolestivé a někdy i život ohrožující. Zatímco běžná léčba působí na vyhubení populace mikroskopických původců, tyto symptomy obvykle mizí až po docela dlouhé době. Proto je dobré znát některé prostředky, které mohou pomoci od nich ulevit.

1. Kloktadlo se slanou vodou

Slaná voda má moc rozpouštět hlen v krku, a proto její kloktání pomáhá zmírnit podráždění při kašli. Pro přípravu kloktadla rozpusťte půl čajové lžičky soli ve sklenici teplé vody. Kloktejte v záklonu asi minutu a pak vyplivněte. Opakujte alespoň 3x denně.

2. Horký mátový čaj

Máta peprná zmírňuje podráždění a rozpouští hleny. Podle vědeckých studií je také dobrým prostředkem na tlumení zánětů a proti bolesti. Inhalace vůně z mátového čaje pak dokáže vyčistit i nosní cesty.

iZdroj fotografie: Pixabay
Čaje z máty i jiných bylinek mají ověřené léčebné vlastnosti.

3. Vějíř nebo ventilátor

Některé zdroje hovoří o účinku rychlého pohybu vzduchu přes obličej jako o nástroji zmírňujícím dušnost. I když jistota tu není, určitě to stojí za pokus. Pokud tedy nemůžete popadnout dech, zapněte si ventilátor přímo proti tváři nebo se ovívejte vějířem. Měla by se dostavit aspoň částečná úleva.

4. Vypijte šálek kávy

Kofein dokáže rozšiřovat nejen cévy, ale také dýchací cesty. Někteří vědci dokonce navrhovali, že by jeho konzumace mohla zmírňovat některé příznaky COVID-19. Účinek kávy by měl trvat kolem 3 až 5 hodin po vypití.

iZdroj fotografie: Pixabay
Bylo vědecky prokázáno, že pití kávy přináší řadu benefitů pro lidské zdraví. Mírnění obtíží při pneumonie je jedním z nich.

5. Polévka z kurkumy

Kurkumin má silné protizánětlivé vlastnosti a působí také při likvidaci bakterií i virů. Proto je dobrý nápad použít kurkumu jako prostředek k podpoře léčby zápalu plic a k boji proti bolestem na hrudi. Pamatujte ale, že kurkumin se rozpouští v tucích a funguje jen ve spojení s pepřem nebo pálivou paprikou. Lepší než v čaji je proto spíše v polévce.

6. Čaj ze zázvoru

Zázvor působí podobně jako kurkuma a v indické árjuvédské medicíně s ní tamní lékaři pracují už spoustu tisíc let s velmi výraznými výsledky. Je to silné přírodní antibiotikum, antivirotikum, působí i proti plísním a tlumí záněty. Obsahuje širokou škálu vitaminů a minerálů a navíc její účinné látky jsou rozpustné ve vodě, takže je mnohem vhodnější pro použití v čaji než výše zmíněná kurkuma.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zázvor je pro své protizánětlivé vlastnosti známý už po tisíce let.

7. Volně prodejné léky proti bolesti

Léky jako Ibalgin, Paralen či Valetol jsou vhodné pro tlumení bolestí a snižují také horečku. Proto jsou dobrým pomocníkem pro překonání akutních fází onemocnění, i když nejsou zrovna přírodního původu. Někdy ale není na škodu sáhnout po volně prodejném léku z lékárny.

8. Hodně pijte

Dostatečný přísun tekutin je nutný pro udržení hladiny elektrolytů a snadnému přenášení nervových vzruchů po těle. Pokud zařadíte vodové nanuky a chlazené nápoje, kromě hydratace tím pomůžete snížit také horečku.

Použili jste někdy léčivé rostliny nebo dáváte přednost tradičním preparátům?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články