Rada od lékaře, kterému je 105 let: Dlouhověkosti se dá dosáhnout dlouhým spánkem

Žit dlouhý a spokojený život je možné dodržováním několika důležitých pravidel. Japonský lékař nyní prozradil, jak na to jednoduše a účinně.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Žít dlouhý a spokojený život je pravděpodobně snem každého člověka. Ačkoliv prozatím neexistuje žádný kouzelný lék, který by vám toto přání splnil, dodržováním určitých pravidel je toho skutečně možné dosáhnout. Jednoduché zásady prozradil již dávno světový zdroj moudrosti Šigeaki Hinohara z dalekého Japonska, který se dožil neuvěřitelných 105 let – ve své klinice pracoval až do posledního dne. Jeho doporučení jsou paradoxně velmi jednoduchá a zamyslet by se měl nad nimi naprosto každý.  

1) Každý den se dobře vyspěte 

Dobrý spánek je základním pilíře lidského zdraví. Pokud se chcete dožít vysokého věku, měli byste si každý den dopřát alespoň 7 hodin kvalitního odpočinku. Tímto způsobem pomůžete svému tělu kompletně zregenerovat a připravit se na další den. Pokud tedy máte problémy s nespavostí nebo nedokážete usnout, rozhodně se co nejdříve poraďte se svým praktickým lékařem o možnostech léčby. Tyto faktory navíc zvyšují riziko mnoha onemocnění, včetně srdečního infarktu a mozkové mrtvice.

2) Jezte správně

Tajemství japonské dlouhověkosti spočívá především v umírněném stravování. Tamní obyvatelé například po ránu snídají pouze mléko nebo pomerančový džus s olivovým olejem a šálek kávy – ano, to je vše. Oběd podle této kultury můžete naprosto vynechat nebo jej minimalizovat (můžete si například dopřát trochu rýže se zeleninou a vajíčkem). Pokud se navíc podle lékaře věnujete užitečné práci, jídlo během dne není nutné. K večeři je poté lepší jíst zeleninu, rybu a rýži. Masu je poté lepší vyhnout se úplně. 

3) Užívejte si života

Pocit radosti přináší ještě více výhod než spánek a jídlo. Lékař Hinohara tuto skutečnost okomentoval následovně: „Člověk nezískává energii z jídla nebo spánku, ale z radosti. Vzpomeňte si, že když jste se v dětství bavili, zapomněli jste úplně jíst a nepotřebovali jste spát. U dospělých je to stejné. Neměli byste své tělo vyčerpávat příliš přísnou dietou nebo spánkovým režimem.“

iZdroj fotografie: Pixabay

4) Plánujte dopředu a rozšiřujte své znalosti

Naplňte si zápisník plány do budoucna. Myšlenky jsou totiž hmotné a pokud myslíte na budoucnost, nemáte čas ohlížet se zpět a rozčilovat se nad problémy. Stejně tak je podle lékaře důležité rozšiřovat své znalosti. Toho můžete dosáhnout například tím, že budete více číst, věnovat se novým koníčkům nebo zkoušet nové sporty. Čím více zkušeností získáváte, tím lepší bude vaše vizualizace, paměť a další mozkové funkce.

5) Hýbejte se, co jen vám tělo dovolí 

Fyzická aktivita je další základní pilíř zdravého těla a energetické duše. Nemusíte však chodit pouze do posilovny a zvedat činky. Chůze, jízda na kole, chůze po schodech a plavání v jezeru nebo moři – to vše vám dokáže pomoci udržet tělo v pohybu a rovnováze. Pokud tedy vysedáváte často na gauči a neustálé se vozíte autem, měli byste co nejdříve přestat a raději dopřát svému tělo co nejvíce zátěže. Samotný Hinohara ve svých 105 letech dokázal vyjít dva schody najednou. 

Jaká názor máte na tato doporučení vy?

Zdroj: Zdrave.to
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články