Nepodceňujte preventivní gynekologické prohlídky. Endometriální karcinom je sedmým nejčastějším zhoubným onemocněním

Každý z nás by měl dávat pozor na své zdraví a chodit na preventivní vyšetření. Rakovina může být léčena, jen je potřeba zachytit ji včas.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zhoubné nemoci jsou velikým strašákem. Při včasném podchycení díky preventivním lékařským prohlídkám mohou mít rakoviny dobrou prognózu. Je však třeba na ně přijít včas. Platí to i pro ženy, u nichž se může objevit rakovina endometria, tedy děložní výstelky, říká lékařka Rebecca Lynn Stone, MD. Proto je nutné nezanedbávat kontroly u svého gynekologa.

Vyspělý svět je na tom hůře

Kupodivu z hlediska výskytu rakoviny endometria jsou na tom vyspělé státy podstatně hůře než rozvojové země. Až desetinásobně více se zde lékaři setkávají s tímto onemocněním. Počet pacientek v posledních letech roste, ale zároveň se prodlužuje i doba přežití. Ta je až v 80 procentech pětiletá. Důležité je včasné zachycení nemoci, kdy je pak i lepší šance na léčbu.

Jaké jsou rizikové faktory

Pro vznik rakoviny endometria jsou rizikové zejména obezita, dlouhodobá terapie estrogeny a také bezdětnost. Naopak riziko pomáhají snižovat početné porody, kde se projevuje ochranný účinek hormonu progesteronu, a také užívání hormonální antikoncepce.

iZdroj fotografie: Pixabay
Děloha je jedním z míst, kde se může vytvořit nádor

Nádory dělohy a jejich dělení

Nádory dělohy lze rozdělit na dvě hlavní skupiny, a to nádory cervixu a nádory těla dělohy. Mohou být benigní a maligní, tedy nezhoubné a zhoubné. U nádorů cervixu mezi benigní patří endocervikální polyp, maligní je pak dlaždicobuněčný karcinom. U nádorů děložního těla rozlišujeme benigní polyp a leiomyom a maligní například karcinom a stromální sarkom.

Jaká jsou stadia rakoviny endometria

Tak, jak nádor v děložní výstelce roste, se může rozšířit i do jiných částí těla. V první fázi je rakovina přítomna jen v děloze. Ve druhé fázi je v děloze a děložním čípku. Ve třetí fázi se rakovina šíří již mimo dělohu – například do vejcovodů, vaječníků nebo lymfatických uzlin. Ve čtvrté fázi se rozšiřuje už i mimo oblast pánve – do močového měchýře, konečníku i vzdálenějších orgánů a tkání.

Jak lze snížit riziko rakoviny endometria

Základem ochrany před vznikem rakoviny endometria je udržování optimální hmotnosti. Nadváha a obezita jsou jedním z rizikových faktorů. Pomáhá také pravidelná fyzická aktivita. Cvičení má prostě na zdraví člověka příznivý vliv. Důležitou jsou také preventivní pravidelné kontroly u gynekologa, kdy je možné díky nim nemoc včas podchytit a začít s léčbou.

Jak často chodíte na preventivní prohlídky ke svému ženskému lékaři?

Zdroj: HealthLine

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články