Rakovina konečníku a tlustého střeva bývá bohužel diagnostikována až velmi pozdě a mnoho pacientů na ni umírá. Důvodem je podceňování příznaků i ostych před lékařem.
Česká republika bohužel stále patří mezi země s vysokým výskytem rakoviny tlustého střeva a konečníku. V minulosti držela několik let dokonce smutné prvenství. Odborníci z NZIP (Národní zdravotnický informační portál) upřesňují, že každoročně je na našem území nově diagnostikováno asi 7 700 pacientů s kolorektálním karcinomem, z nichž zhruba polovina na tento zhoubný nádor nakonec umírá. Věnujte proto pozornost příznakům a včas vyhledejte lékaře. Rakovina konečníku není žádná ostuda, nýbrž vážná nemoc, která vyžaduje léčbu.
Výskyt rakoviny konečníku je častější u mužů
Rakovina konečníku i tlustého střeva je častější u mužů, více mužů také na kolorektální karcinom umírá. Dalším faktorem, který nelze ovlivnit, je věk, rakovina konečníku se totiž jen velmi vzácně objevuje u osob mladších 50. let. Rakovinou konečníku jsou dle lékaře Bretta Barlowa, MD ohroženi také lidé, kteří:
- mají v rodinné anamnéze výskyt kolorektálního karcinomu
- podstoupili radioterapii
- trpí rakovinou vaječníků
- jsou obézní
- mají zánětlivé onemocnění střev
- trpí cukrovkou 2. typu, která není dobře kompenzována
Nepodceňujte mírné příznaky
Stejně jako v případě obecných příznaků všech typů rakoviny, které jsme již na JakZdravě popisovali, ani symptomy rakoviny konečníku nejsou zpočátku nijak alarmující. Je proto potřeba vnímat své tělo a věnovat pozornost možným změnám. Lékaři z MayoClinic upozorňují především na tyto naprosto typické příznaky:
- Změna střevních návyků (například průjem, zácpa, nepravidelná nebo častější stolice).
- Změna barvy stolice, případně i jasně červená krev ve stolici.
- Úzká stolice.
- Pocit, že nedošlo k úplnému vyprázdnění.
- Slabost nebo únava.
- Bolesti břicha.
- Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti (tedy hubnutí, o které se nesnažíte).
Mohou se však vyskytnout i další příznaky, které naštěstí obvykle značí nezhoubný nádor či útvar v oblasti konečníku, hemoroidy nebo anální bradavice či polypy, je však vhodné je konzultovat s odborníkem, protože se mohou vyskytovat i v raných stádiích rakoviny. Jedná se zejména o:
- svědění či krvácení z konečníku
- hmatatelný útvar v konečníku
- pocit napětí či bolest v anální oblasti
- anální výtok
- zduřelé lymfatické uzliny v oblasti konečníku či v tříslech
V případě podezření na rakovinu konečníku se poraďte co nejdříve s odborníkem
Mnoho lidí návštěvu lékaře bohužel odkládá, protože se za své problémy stydí a je jim trapné o nich hovořit. V tomto případě je však potřeba opravdu dát ostych stranou a za lékařem jít, protože jen včasná léčba vám může zachránit život. Je také vhodné se zamyslet nad svým životním stylem a případně jej trochu poupravit, například podle rad onkologa, které jsme s vámi na JakZdravě před časem sdíleli.