Hlavní příznaky toho, že v těle roste rakovina: Nikdy je nesmíte ignorovat

Příznaky rakoviny mohou sedět i na jiné nemoci. K tomu je třeba lékařské vyšetření, aby se rakovina vyvrátila, nebo potvrdila. Neodkládejte vyšetření, jde o čas.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Rakovina je nemoc, které se každý zcela oprávněně bojí. Avšak díky moderní léčbě a novým farmaceutickým výrobkům je dnes mnoho druhů rakoviny vyléčitelných. Musí se ale zjistit včas. To může být někdy svízelné, přihlédneme-li k tomu, že plíživé příznaky se dají snadno připisovat jiným nemocem. Proto je lepší, když si nejste jisti, svěřit se s problémy svému lékaři, který provede odborné vyšetření a vaše obavy uklidní. Které příznaky by vás měly varovat?

Únava, strašná a neustupující

Únava, která se vás drží jako klíště a nelepší se ani po spánku či odpočinku, je jasný signál nemoci. Z rakovin se takto často projevuje leukémie, ale také rakovina tlustého střeva nebo žaludku.

Horečka

Vyskytuje se u vás nevysvětlitelná horečka? Může jít o reakci těla na rostoucí rakovinu. Horečkou o sobě dává vědět leukémie a lymfom. Může však jít i o běžnou obrannou reakci na virózy, proto rozhodně nepanikařte.

Ztráta hmotnosti, nápadná a nepřetržitá

Hlavním příznakem všech druhů rakoviny je ztráta hmotnosti. Můžete shodit i 10 kilogramů při normálním stravovacím režimu. Nejčastěji se tak projevuje rakovina slinivky, žaludku, jícnu nebo plic. Jakmile pozorujete dlouhodobý a výrazný úbytek hmotnosti, informujte o tom svého lékaře.

Chrapot a suchý kašel

Rakovina hrdla nebo štítné žlázy na sebe upozorňuje změnami v krku. Jako první si všimnete změny hlasu, chrapotu a pocitu suchosti v krku. U chrapotu většinou lékaři pomýšlejí na rakovinu plic, u suchosti a nepříjemných pocitů v krku se zaměřují na hrtan.

Kašlající žena na vyšetření u lékaře iZdroj fotografie: Freepik

Otoky končetin a změny na kůži

Otoky končetin ukazují na selhávání ledvin, případně jater. Proto je třeba vyhledat lékaře. Sledujte také změny na kůži. Neobvyklé skvrny, žloutenka, zarudnutí, brnění nebo ztráta vlasů nejsou běžné potíže a je třeba je řešit s odborníkem. Totéž platí, když se vám nehojí rány. Pokud jsou lokalizovány v ústech, znamenají rakovinu v této oblasti, případně hrdla, často se objevují u kuřáků a alkoholiků.

Skvrny na jazyku a ústní sliznici

Leukoplakia se odborně říká bílým skvrnám v ústech nebo na jazyku. Způsobuje je porucha tkání, často zapříčiněná kouřením nebo žvýkáním tabáku. Tyto skvrny se mohou snadno změnit v onemocnění či rakovinu. Pokud na ně narazíte, navštivte specialistu a vzdejte se kouření.

Pozor na znaménka

Máte mateřská znaménka? Kontrolujete si je pravidelně? Pokud se vám jejich vzhled nezdá, nebo se projevují bolestí, svěděním nebo krvácením, určitě je ukažte dermatologovi. Ten posoudí, zda jsou v pořádku, nebo bude lepší je preventivně odstranit. V případě melanomu je důležité odhalit ho včas, kdy je ještě léčitelný.

Žena na vyšetření znamének u dermatologa iZdroj fotografie: Freepik

Bolest, neustálá a bez příčiny

Trápí-li vás bolest, která trvá a nemá žádné logické vysvětlení, může to znamenat problém. Ať už se bolest nachází kdekoli, může být spojená s rakovinou nebo jejím rozšířením (metastázami). Vyhledejte lékaře a svěřte se mu se svými problémy.

Problémy při vyprazdňování

Změna četnosti či vzhledu stolice a moči patří mezi varovné signály vícera nemocí. Zácpa a slabost střev mohou varovat před rakovinou tlustého střeva, bolest při močení, krev v moči nebo problémy s frekvencí močení mohou ukazovat na nádor močového měchýře nebo rakovinu prostaty. Kromě rakoviny jsou ve hře samozřejmě také infekce močových cest. Od diagnostiky jsou zde odborníci. Nestyďte se jim všechno barvitě popsat.

Dlouhodobá nevolnost

Nevolnost a případná ztráta chuti k jídlu ukazuje na problém. Často se spojuje s rakovinou vaječníků nebo slinivky břišní. Obyčejná nevolnost nemá většinou dlouhého trvání a pomůže vám na ni třeba zázvor.

Objeví-li se u vás některý z těchto příznaků, určitě to proberte s lékařem. Bez diagnostiky vám nikdo nepoví, zda se jedná o běžné onemocnění, nebo rakovinu. Proto neváhejte a jděte to co nejrychleji zjistit. Zároveň ale nepanikařte, stres zdraví rozhodně neprospívá.

Jak často si necháváte vyšetřovat znaménka na dermatologii?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články