Bolest zad, únava, horečky a ztráta chuti k jídlu: Takové jsou projevy rakoviny ledvin

Bolest zad, únava, horečky a ztráta chuti k jídlu mohou mít zcela banální příčinu, ale také mohou poukazovat na rakovinu ledvin.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česká republika zaujímá dle odborníků celosvětově první místo ve výskytu zhoubných nádorů ledvin, přičemž každoročně je v ČR diagnostikováno zhruba 2 500 nových případů. Stejně jako ostatní typy, i rakovina ledvin bývá mnohdy odhalena až v pozdějších fázích onemocnění. Pokud u sebe zpozorujete nevysvětlitelnou horečku, únavu, bolesti zad či ztrátu chuti k jídlu, objednejte se co nejdříve k lékaři a trvejte na důkladném vyšetření. 

Rakovina ledvin se vyznačuje širokou škálou příznaků

Jak jsme již na JakZdravě několikrát zmiňovali, rakovina ledvin se projevuje nejen bolestí zad či změnami v moči. Příznaky mohou být mnohem méně zřetelné. Lékař Brett Barlow, MD připomíná, že zprvu nemá rakovina žádné příznaky. Ty se projeví až s rostoucím nádorem a zahrnují například:

  • Bolest zad: Bolest zad je často jedním z prvních příznaků rakoviny ledvin. Obvykle se jedná o jednostranný typ bolesti zhruba v místech postižené ledviny, ačkoli to není pravidlem. Bolest může být tupá a neustupující nebo ostrá a pulzující. Bolest zad samozřejmě nemusí vždy znamenat rakovinu ledvin, ale je důležité se nechat vyšetřit lékařem a zjistit její příčinu.
  • Únava: Únava a slabost jsou častými příznaky rakoviny (a to nejen rakoviny ledvin). Únava bývá v takovém případě chronická a nezlepšuje se ani po odpočinku.
únava, žena si mne unavené oči iZdroj fotografie: Depositphotos
Únava je typickým symptomem všech druhů rakoviny.
  • Horečky: Horečky mohou být dalším příznakem rakoviny ledvin. Nádor může vyvolat zánět a reakci imunitního systému, což může způsobit zvýšení tělesné teploty. Horečky se mohu často vracet a mohou být spojeny s dalšími příznaky, jako je pocení nebo zimnice.
  • Ztráta chuti k jídlu: Ztráta chuti k jídlu je běžným příznakem rakoviny (včetně rakoviny ledvin), zejména v pokročilých stádiích onemocnění. 

Zdravotní sestra z onkologie, Faith Selchick, DNP, dodává, že se mohou vyskytnout i další příznaky, mezi které patří zejména:

  • krev v moči
  • nevysvětlitelný úbytek hmotnosti
  • chudokrevnost

Málo hemoglobinu vede ke chudokrevnosti. Dostatek železa v jídelníčku není to jediné, co je potřeba si pohlídat

Jak jsme již na JakZdravě důrazně doporučovali v jiných případech rakoviny, pokud pojmete sebemenší podezření, že by se vás rakovina mohla týkat, neotálejte s návštěvou lékaře. Jen včasná léčba může zlepšit vaši prognózu.

Jak jste rakovinu ledvin odhalili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články