Sípání, slabost, únava a chrapot: I tak se projevuje rakovina plic

Sípání, slabost, únava a chrapot jsou varovné signály, které vyžadují pozornost lékaře. Obzvláště pokud vás trápí dlouhodobě.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rakovina plic je jednou z nejzávažnějších forem rakoviny, bohužel je však často detekována až v pokročilých stádiích. Léčba pak bývá logicky mnohem obtížnější a méně úspěšná. Lékař Nick Villalobos, MD vysvětluje, že jedním z důvodů je to, že příznaky rakoviny plic nebývají v počátečních fázích nijak výrazné a často se zaměňují za běžné zdravotní potíže. 

Příznaky rakoviny plic

Rakovina plic, stejně jako i ostatní druhy rakoviny, většinou probíhají zpočátku bezpříznakově. Poté si můžete všimnout drobných obtíží, které se obvykle stále vracejí nebo se postupně zhoršují. Většinou jsou tyto příznaky bohužel přičítány méně závažným onemocněním. Sípání, slabost, únava a chrapot jsou jen některými z těchto často podceňovaných symptomů. Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, můžete si povšimnout též otoků obličeje, bolesti ramenou, a v případě žen také změn tvaru prsou. Odborníci z CHP dodávají, že mezi další časté příznaky patří: 

  • úporný kašel
  • vykašlávání hlenu s krví
  • opakované nebo pomalu odeznívající infekce hrudníku
  • nepříjemné pocity na hrudi nebo bolest při kašli či hlubokém nádechu
  • ztráta chuti k jídlu a hmotnosti
příznaky rakoviny plic - sípání iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud vás sípání, kašel či chrapot trápí dlouhodobě, nechte se důkladně vyšetřit.

Tyto příznaky samy o sobě nemusí nutně znamenat rakovinu plic. Nicméně, pokud se vyskytnou, je důležité je konzultovat s lékařem, zejména pokud přetrvávají dlouhou dobu nebo se zhoršují. Můžete využít také preventivního screeningu ministerstva zdravotnictví, o kterém jsme vás na JakZdravě již podrobně informovali.

Jak posílit a vyčistit plíce: Pomůže cvičení i změna stravy

Prevence je základ

Nejvíce ohroženou skupinou jsou kuřáci a lidé, kteří jsou vystaveni chemikáliím a prašnému ovzduší. Jistou roli hraje samozřejmě i genetika. Některé faktory sice ovlivnit nemůžete, ale jiné ano. Snažte se tedy pobývat co nejčastěji na čerstvém vzduchu, vyhýbejte se kontaktu s chemickými přípravky, případně používejte ochranné pomůcky a samozřejmě nekuřte. Nepodceňujte též důležitost preventivních prohlídek u svého praktického lékaře.

Jak jste odhalili rakovinu plic vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články