Rakovina sleziny a vše, co je potřeba o ní vědět: Příznaky se tváří nevinně, časná návštěva lékaře je zásadní

Slezina má v těle nezastupitelnou funkci. Naučte se ji poznat. Podívejte se, jestli nepatříte do rizikové skupiny náchylné k tomuto onemocnění a zaměřte se na prevenci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Všechny typy rakovin jsou nebezpečná onemocnění. U rakoviny sleziny tomu není jinak. Slezina má v těle velmi důležitou funkci, je součástí lymfatického systému a hraje významnou roli při imunitních reakcích těla a krvetvorbě. Christina Chun, zabývající se výzkumem v oblasti zdraví a nemocí, zdůrazňuje, že stoprocentní prevence proti rakovině neexistuje. Dá se ale úpravou životního stylu a vyhýbání se vyvolávajícím rakovinotvorným látkám snížit riziko vzniku onemocnění na minimum.

Slezina a kde ji najít

Slezina je největší lymfatický orgán. Je uložena hluboko v dutině břišní blízko u páteře, nalevo pod bránicí. Nahmatat se dá, až když je zvětšená. V těle má podstatnou funkci, protože patří do lymfatického systému.

Hlavní funkce sleziny

Ve slezině se zpracovávají odumřelé červené krvinky. Také se v jejích uzlících tvoří lymfocyty (bílé krvinky), které hrají důležitou roli při obraně organismu proti infekcím. Je hlavním místem pro obranu těla proti patogenům.

Rakovina sleziny

Rakovina sleziny může být primární nebo sekundární. Primární znamená, že rakovinné bujení vzniká přímo ve slezině. U sekundární přišly rakovinné buňky z jiného ložiska (z rakoviny jiného orgánu) a do sleziny se dostaly v podobě metastází. Do sleziny rády metastazují rakovina prsu, melanom a rakovina plic. Oba typy rakoviny sleziny jsou velmi nebezpečné, naštěstí ale méně obvyklé.

Muž trpící bolestí držící se za břicho iZdroj fotografie: Freepik

Příznaky rakoviny sleziny

Následující příznaky ukazují na rakovinu ve slezině. Může jít ale i o jiné onemocnění. Vždy je nutné vyšetření lékaře.

  • pocit plného břicha po jídle
  • bolesti břicha v levé horní části
  • časté infekce
  • poruchy s krevní srážlivostí
  • nízký počet červených krvinek (anémie)
  • častá únava
  • zvětšení lymfatických uzlin (včetně zvětšené sleziny)
  • horečka, pocení nebo zimnice
  • velký úbytek na váze
  • nafouklé bolestivé břicho
  • tlak na hrudi, který může být doprovázený kašlem nebo dušností

Rizikové faktory pro vznik rakoviny sleziny

Větší riziko vzniku rakoviny sleziny mají muži staršího věku, kteří zároveň trpí onemocněním imunitního systému. Hlavně lidé, kteří mají v těle HIV nebo EB virus, mají větší riziko, že se u nich vyvine rakovina sleziny. Další rizikové faktory jsou kouření, vystavování se nebezpečným chemikáliím (v tomto případě benzenu) a rakovina sleziny v rodině.

Diagnostika

V případě podezření na rakovinu sleziny lékař provede krevní testy a celkové vyšetření. Dále může být potřeba vyšetřit kostní dřeň nebo lymfatickou uzlinu. Také se provádí zobrazovací metody jako magnetická rezonance, CT nebo pozitronová emisní tomografie (PET). Někdy se přechází k chirurgickému odstranění sleziny.

Pacient v tunelu na CT vyšetření iZdroj fotografie: Freepik

Prevence

Stoprocentně účinná prevence neexistuje, ale můžete snížit riziko vzniku. Vyhýbejte se virům, které souvisejí s ohrožením lymfatického systému. To znamená dodržovat veškerá preventivní opatření pro ochranu před virem HIV. Vyhýbejte se chemikáliím, hlavně benzenu, který se běžně používá při výrobě plastů, maziv, pryží, barviv, léků a pesticidů, obsahuje ho benzín a cigaretový kouř. Dalším preventivním krokem je dodržování zdravého životního stylu, což je všeobecně známá prevence pro vznik většiny onemocnění.

Prognóza

Záleží na typu rakoviny (zda je primární nebo se jedná o metastázy z jiného orgánu) a jejím stádiu. Důležité je včas rakovinu odhalit a co nejdříve zahájit léčbu. Jedině to může vést k lepšímu léčebnému výsledku.

Co konkrétně děláte vy, abyste snížili riziko vzniku rakoviny?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články