Příznaky rakoviny štítné žlázy si lidé často pletou s nachlazením. Projevuje se totiž bolestí v krku, kašlem či ztíženým dýcháním

Rakovina je zákeřná a lze ji snadno zaměnit za neškodné onemocnění. Pokud vaše příznaky přetrvávají déle, než je u nachlazení běžné, měli byste se poradit s odborníkem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rakovina štítné žlázy je vzácný typ rakoviny, který postihuje malou žlázu v dolní části krku, která produkuje hormony. Jako mnoho druhů rakoviny bývá i rakovina štítné žlázy často z počátku zaměňována za jiná, méně závažná onemocnění. Endokrinoložka Kelly Wood, MD vysvětluje, že je to dáno tím, že příznaky raných fází rakoviny se obvykle překrývají se symptomy typickými pro neškodná onemocnění. V případě jakýchkoli pochybností byste proto měli vyhledat lékaře a nechat se vyšetřit.

Rakovina štítné žlázy je často zaměňována za nachlazení

Lidé často mylně považují rakovinu štítné žlázy za běžné nachlazení. Obojí má totiž mnoho shodných příznaků, jako je například chrapot, kašel, bolest v krku, obtíže s polykáním či ztížené dýchání. 

Hlavní nebezpečí této záměny spočívá v tom, že lidé tyto příznaky často dlouho ignorují a rakovina je tak odhalena až v pozdějších stádiích a je tak hůře léčitelná. Včasnou diagnostiku také komplikuje to, že mnoho pacientů s rakovinou štítné žlázy obvykle vykazuje zcela normální hodnoty krevních testů a funkce štítné žlázy se také může jevit jako zcela normální. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak rozpoznat rakovinu štítné žlázy

Narozdíl od nachlazení, příznaky rakoviny nemizí, mají spíše tendenci se zhoršovat. Objevují se však i jiné symptomy, které pro nachlazení rozhodně typické nejsou:

Boule na krku

Na krku poblíž hrudní kosti se objeví malá boule. Po nahmatání je tvrdá, téměř nemění svou velikost, nebo roste, ale pro člověka neznatelně. Její růst je totiž příliš pomalý na to, abyste si toho všimli. Při polykání se tento hrbol se pohybuje nahoru a dolů, ale obvykle nezpůsobuje bolest.

Dlouhodobé zduření lymfatických uzlin

Zduření lymfatických uzlin na krku je častým průvodním jevem mnoha onemocnění, znamená to, že tělo bojuje s infekcí. Při běžných onemocněních však brzy zmizí, obvykle do dvou týdnů. Pokud však nezmizí, navíc při pohmatu ztuhne, měli byste navštívit lékaře, který provede příslušná vyšetření.

Zhoršující se potíže s polykáním

Potíže s polykáním doprovázejí i angínu nebo infekci dýchacích cest. Angínu však doprovázejí i typické polypy v krku, horečka a další příznaky a potíže se během pár dní po zahájení léčby antibotiky výrazně zmírní nebo zcela vymizí. Pokud jsou však potíže s polykáním způsobeny rakovinou, postupně se stále zhoršují. V takovém případě rozhodně vyhledejte lékaře, obzvlášť pokud na sobě pozorujete i další příznaky rakoviny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chraplavý hlas 

Chrapot může být opět příznakem mnoha jiných onemocnění, ale v nejzávažnějším případě může značit i onkologický problém. Proto jej neignorujte, zvláště je-li přetrvávající a vykazujete i další příznaky možného onemocnění rakovinou štítné žlázy.

Potíže s dechem

Ztížené nebo chraptivé dýchání může svědčit o obstrukci dýchacích cest právě v důsledku rakoviny štítné žlázy. Důvody mohou být samozřejmě i jiné, ale v případě potíží s dechem je potřeba se co nejdříve poradit s lékařem a zahájit vhodnou léčbu.

Po jak dlouhé době konzultujete příznaky nachlazení s lékařem?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články