Nadýmání, pocit sytosti, náhlá potřeba močit: Mohlo by se jednat o rakovinu vaječníků

Rakovina vaječníků se může často projevovat jako jiné, méně závažné onemocnění. Je proto potřeba konzultovat případné symptomy včas s lékařem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nadýmání může být způsobeno různými faktory, a to od stravovacích návyků, intolerance jistých potravin nebo dokonce přílišným stresem. Pocit sytosti může být spojen například s gastrointestinálními problémy. Za náhlou potřebou močit může zase stát infekce močových cest. Všechny příznaky najednou však může dle odborníků z MayoClinic způsobit i rakovina vaječníků. Pokud se u vás kombinace těchto příznaků projeví, co nejdříve se objednejte k lékaři.

Nevynechávejte preventivní prohlídky

Rakovina vaječníků je vážné onemocnění, které postihuje ženské reprodukční orgány. Bohužel, stejně jako u jiných typů rakoviny, i rakovina vaječníků bývá často diagnostikována až v pokročilejších stádiích, jak jsme již na JakZdravě nejednou zmiňovali, protože symptomy mohou být nekonkrétní a často se zaměňují za jiné běžné problémy. Z preventivního hlediska je proto nezbytné nevynechávat pravidelné prohlídky na gynekologii a případné obtíže včas konzultovat s lékařem. 

Příznaky rakoviny vaječníků jsou často zaměňovány za jiná onemocnění

Nadýmání, pocit sytosti a náhlá potřeba močit jsou symptomy, které mohou být spojeny s různými zdravotními stavy, včetně rakoviny vaječníků, jak jsme ostatně na JakZdravě již zmiňovali. Mohou být ale způsobeny i mnoha neškodnými nebo snadno léčitelnými nemocemi. Je však důležité tyto příznaky nepřehlížet a řešit je co nejdříve s lékařem. Včasná diagnostika rakoviny vaječníků může výrazně zlepšit prognózu a možnosti léčby.

nadýmání, žena s rukama na břiše iZdroj fotografie: iStock
Nadýmání může být i příznakem rakoviny vaječníků.

Dle odborníků ze zdravotnického magazínu Healthline byste měli zpozornět, pokud se u vás objeví tyto příznaky, zvláště v kombinaci:

  • časté nadýmání
  • rychlý pocit plnosti při jídle
  • častá a naléhavá potřeba močení
  • bolest nebo nepříjemné pocity v břiše nebo pánvi

5 triků, jak okamžitě zastavit nadýmání – zapomeňte na léky a spolehněte se na přírodní prostředky

Ještě jednou důrazně doporučujeme nezanedbávat žádné podezřelé příznaky a vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve. Lékař provede fyzické vyšetření a v případě potřeby doporučí další diagnostické testy, jako je například ultrazvukové vyšetření, CT či další zobrazovací metody. Může vám též odebrat krev na test na markery rakoviny vaječníků, případně vás odeslat do specializovaného centra na další vyšetření.

Jak jste rozpoznali rakovinu vaječníků vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články