Tento varovný signál rakoviny plic si mnozí pletou s nachlazením. Navštivte lékaře včas

Plicní lékař Fred Aleskerov, MD upozorňuje, že rakovina plic může často probíhat bezpříznakově nebo se její symptomy podobají běžnému nachlazení. 

kašel i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rakovina plic má zpočátku téměř stejné příznaky jako vážnější nachlazení. Smutnou skutečností je, že počet úmrtí na rakovinu plic celosvětově roste a tento problém je způsoben především nadměrným kouřením. Samozřejmě nemusíte každý kašel svádět na rakovinu, ale je vhodné si dávat pozor na příznaky, které jsou dlouhodobé a přetrvávající.

Rakovina plic

Rakovina plic je velmi agresivní onemocnění, jedno z nejvíce se šířících ze všech druhů rakoviny. Jedním z příčin je i to, že lidé začínají kouřit ve stále mladším věku, k čemuž se často přidávají špatné sociální podmínky, nedostatečná výživa a oslabený imunitní systém. Nedostatek informací a neznalost navíc často přispívají k tomu, že se lidé zanedbávají a nestarají se o své zdraví.

První a nejdůležitější věcí je přestat kouřit a druhou je jít na screeningové testy. Včasně odhalené onemocnění má mnohem větší šanci na vyléčení než metastatické onemocnění, které se již rozšířilo. Rakovina plic je ale často odhalena až v pokročilejších stadiích, protože zpočátku probíhá relativně bez příznaků, což znamená, že může být snadno zaměněna za nachlazení. Včasná diagnóza může zvýšit šanci na přežití z 11 % na 55 %.

Příznaky rakoviny plic

Pokud u sebe nebo někoho ze svých blízkých zpozorujete některý z níže uvedených symptomů, konzultujte stav co nejdříve s lékařem.

  • Silný kašel (v chronických případech krvavý): Dávejte si pozor na nový kašel, který přetrvává. Kašel spojený s nachlazením nebo infekcí dýchacích cest do týdne odezní, ale přetrvávající kašel může být příznakem rakoviny plic. Pozornost věnujte také jakýmkoli změnám chronického kašle, zejména pokud kouříte.
iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Potíže s dýcháním: Mezi možné příznaky rakoviny plic patří také dušnost nebo jiné potíže s dechem. Když jsou vaše dýchací cesty zúžené, zablokované nebo zanícené, mohou také při dýchání vydávat sípavý nebo pískavý zvuk. To může mít více příčin, z nichž některé jsou nezhoubné a snadno léčitelné.
  • Bolest na hrudi: Bolest na hrudi nebo v mezižeberním prostoru (podobná příznakům nachlazení nebo zápalu plic) může také indikovat rakovinu. Informujte svého lékaře, pokud zaznamenáte jakýkoli typ bolesti na hrudi a zda je bolest ostrá, tupá, stálá nebo přerušovaná. Měli byste si také poznamenat, zda je omezena na určitou oblast nebo se vyskytuje v celém hrudníku.
  • Často se opakující zápal plic, bronchitida: Pokud vás tato onemocnění sužují často, poraďte se se svým lékařem a nechte se důsledně vyšetřit.
  • Skřehotavý, chraplavý hlas: Chrapot může způsobit i obyčejné nachlazení, ale pokud tento příznak přetrvává, může ukazovat na něco vážnějšího. Chrapot související s rakovinou plic se může objevit, když nádor postihne nerv, který ovládá hrtan nebo hlasivky.
  • Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti: Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti o 5 a více kilogramů může být způsoben mnoha typy rakoviny, včetně rakoviny plic. Pokud se jedná o rakovinu, může být tento pokles hmotnosti způsoben spotřebou energie rakovinnými buňkami. Může být také důsledkem změn ve způsobu, jakým vaše tělo využívá energii z potravy. Je důležité, abyste změnu své hmotnosti neignorovali, pokud jste se nesnažili zhubnout. Může to být vodítko ke změně vašeho zdravotního stavu.

Konzultujete výše uvedené obtíže s lékařem?


Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články