Raynaudova choroba a vše, co byste o ni měli vědět. Začíná u změny barvy prstů, končí u nepříjemných křečí

Raynaudova choroba je nebezpečné onemocnění, které byste rozhodně měli řešit včas. Existují opatření, která vám pomohou zmírnit jeho příznaky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Raynaudova choroba je onemocnění, které postihuje především prsty na končetinách a způsobuje změnu jejich barvy – nejprve zbělají a poté zmodrají. Následně přichází období, kdy budou prsty necitlivé a studené, přičemž dochází k poklesu teploty, křečím a zúžení cév, což snižuje přívod krve do této části těla. Jakmile však příznaky odezní a krev se vrátí zpět, prsty naopak zčervenají, a to podle lékařky Stacy Sampson až na několik dní. Je také dobré poznamenat, že ženy jsou k rozvoji tohoto onemocnění až devětkrát náchylnější než muži. 

Příčiny a příznaky onemocnění 

Přesná příčina Raynaudovy choroby zůstává světu medicíny doposud nejasná. Je ovšem již nějakou dobu známo, že extrémní zúžení cév (vazokonstrikce), které je pro toto onemocnění typické, způsobuje hyperaktivace sympatického nervového systému. K tomu může dojít, když člověk vstoupí na příliš chladné místo, otevře mrazák nebo se dostane do kontaktu se studenou vodou. Někteří pacienti však také mohou pociťovat příznaky, pokud jsou ve stresu, a to bez ohledu na pokles teploty. 

K příznakům Raynaudovy choroby dochází tedy zejména při kontaktu s chladem. V takovém případě prsty na končetinách navíc čelí nedostatku kyslíku, což způsobuje to, že jsou studené a necitlivé. Postižené místo však často také zbělá a později zmodrá. Jakmile se však oblast opět zahřeje a dojde k obnovení průtoku krve v dané oblasti, může se objevit pocit brnění, který je doprovázen červeným zarudnutím a případně také otokem. Ačkoliv jsou nejčastěji postiženy prsty na nohou a rukou, existují případy, kdy tato choroba postihla nos, rty a uši. 

Léčba Raynaudovy choroby

Raynaudovu chorobu bohužel nelze vyléčit, ovšem existují způsoby, které dokáží zmírnit její příznaky. U mírných forem onemocnění může pomoci především zakrývání odhalené kůže před odchodem z domu. Stejně tak vhodné je v případě prvních projevu namáčet postiženou oblast v teplé vodě, která je pomáhá potlačovat a zabraňuje jejich zhoršení. U středně těžkých až těžkých případů může poté být nutné užívání léků, jako například: 

  • Blokátory alfa-1, které mohou působit proti účinkům noradrenalinu, který zužuje cévy. 
  • Dihydropyridinové blokátory kalciových kanálů, které uvolňují malinké cévy v rukách a nohách. 
iZdroj fotografie: Freepik

Dále může pomoci aplikace nitroglycerinové masti na postiženou oblast, protože zlepšuje průtok krve, srdeční výdej a snižuje krevní tlak. Ve velmi závažných případech pak lékaři často volí invazivnější postupy, včetně nervové chirurgie a aplikace injekce s vhodným sérem. 

Jak se před příznaky chránit 

Pacienti trpící Raynaudovou chorobou musí dodržovat určitá opatření, která jim pomáhají vyhýbat se spouštěčům příznaků tohoto onemocnění. Mezi ty patří především:

  • Udržování domácnosti v teple, zejména pokud jsou venku nízké teploty. 
  • Maximální vyhýbání se emocionálnímu stresu.
  • Pravidelné cvičení pro podporu zdravého životního stylu a snížení stresu. 
  • Vyhýbání se lékům a látkám, které spouštějí příznaky onemocnění.
  • Omezení konzumace kofeinu a alkoholu.
  • Žádné kouření.

Je také vhodné chodit na pravidelné kontroly k lékaři, který vám poskytne veškeré informace o vašem zdraví a řekne vám, na co si dát pozor.

Jak se před tímto onemocnění chráníte vy?

Zdroj: HealthLine
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články