Modré a bledé prsty mohou naznačovat Raynaudovu chorobu. Ne vždy problém zmizí sám od sebe

Raynaudova choroba je problém, který vám může nejčastěji způsobit namodralé nebo bledé prsty. Její vliv na vaše zdraví však může být i mnohem vážnější.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Raynaudova choroba (Raynaudův příznak) je záchvatovitý křečový stav, který nejčastěji postihuje tepny na rukou a méně často tepny na nohou. Projevuje se zejména zarudnutím a zmodráním určitého místa, jeho znecitlivěním a také bolestí. Co se však týče léčby, existuje podle Stacy Sampson mnoho různých postupů – nejčastěji však fyzikální terapie a vyhýbání se spouštěčů tohoto nepříjemného problému. Níže se proto můžete podívat na všechny informace, které byste měli o Raynaudovo chorobě vědět. 

Raynaudova choroba a lidské zdraví

Raynaudova choroba je stav, kdy se cévy začínají prudce stahovat pod vlivem různých faktorů, jako je například chlad, stres nebo silné emoce či některé léky (nebo bez zjevné příčiny a v době, kdy to nejméně očekáváte). V důsledku tohoto problému pak dochází ke vzniku charakteristických modřin a vyblednutí vystouplých částí těla, včetně rukou, ušních boltců a chodidel. Je ovšem důležité si uvědomit, že Raynaudova nemoc je primární, což znamená, že k ní nedochází v důsledku jiné nemoci. 

Tento problém se tedy projevuje změnami na nejvzdálenějších částech těla – po rychlém stažení cév kůže na výše uvedených místech zbledne a následně se objeví modřiny a zarudnutí. To je pak doprovázeno brněním, pálením a nepříjemnou bolestí. Ve většině případech se však Raynaudova choroba omezuje pouze na zarudnutí a bolest prstů (u některých lidí však může způsobit ulcerace rukou nebo dokonce nekrózu prstů). Stav se pak nejčastěji diagnostikuje na základě příznaků a výsledku kapilaroskopie. 

Příčiny a léčba Raynaudovy choroby

Přesnou příčinu Raynaudovy choroby se doposud bohužel žádnému odborníkovi určit nepodařilo. Podle některých z nich však lidé s tímto onemocněním mají ve většině případů zvýšený počet receptorů pro neurotransmiter noradrenalin. Navíc je také důležité zmínit, že se toto onemocnění častěji vyskytuje u žen (a to 4 až 9krát častěji než u mužů). Mezi nejrizikovější skupinu pak patří mladé dívky s nízkým krevním tlakem a pod vlivem silných emocí. 

dívka odpočívá při učení iZdroj fotografie: Freepik

Léčba Raynaudovy choroby je založena především na prevenci příznaků. To zahrnuje změnu životního stylu a pravidelnou fyzioterapii. U pacientů, u nichž tyto metody selhávají a příznaky jsou velmi závažné, je nutná též farmakologická léčba. V takovém případě pacient užívá arteriální dilatátory, jako jsou nitráty nebo blokátory kalciových kanálů a blokátory alfa-receptorů. Pokud je však onemocnění způsobeno jinou nemocí, základem léčby je odstranění prvotní příčiny. 

Fyzikální terapie 

Fyzioterapie je velmi důležitou součástí léčby, protože vám dokáže pomoci zabránit vzniku dalších příznaků. Profesionální fyzioterapeut může použít různé techniky, které vám pomohou zlepšit průtok krve a přenos živin do potřebných orgánů, snížit bolest a uvolnit svaly. Pacienti s tímto onemocněním by se měli vyhýbat spouštěčům obtíží, jako je například kouření, koupání se ve studené vodě, pobyt na studeném vzduchu a konzumace studených nápojů a léků stahující cévy. 

Jaké jsou vaše zkušenosti s tímto onemocněním?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články