Prastaré body na nohou, při jejich stlačení ucítíte obrovskou úlevu od řady zdravotních komplikací i bez léků

Tisíce let stará technika zvaná reflexologie. Co to je, jak působí a jaké jsou její zdravotní přínosy a možná rizika.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

U této prastaré metody spočívá její praktikování ve vyvíjení tlaku na určitě body ve spodní části chodidla. Podle tradiční čínské medicíny tyto body na nohou odpovídají různým částem těla. Lidé věří, že refelexologie má mnoho přínosů, jako jsou například snížení stresu, podpora trávení či zdravého spánku. Může se v případě potřeby použít jako samoléčba nebo čistě jako prevence. Nebojte se tedy nastudovat si obrázky bodů a sami na sobě si vyzkoušejte reflexní masáž.

Reflexologie existuje už tisíce let

Chiropraktik z Los Angeles Dr. Dustin Martinez říká, že podle výzkumů reflexní terapie zlepšuje život v mnoha oblastech. Od snížení stresu až po navození rovnováhy v těle. Je to starověká medicína. Záznamy o ní jsou již z roku 2330 před našim letopočtem. Svůj název dostala reflexologie ve Spojených státech na počátku 20. století. Dá se úspěšně používat v kombinaci s jinými metodami léčby, ale vždy to konzultujte se svým lékařem. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ačkoli se reflexní terapie nohou praktikuje již tisíce let, existuje dodnes málo vědeckých důkazů o její účinnosti. I kdyby nic jiného nebyla pravda, reflexní masáž je příjemným a uklidňujícím způsobem relaxace. Podle Dr. Martineze ale může pomoci i s trávením, namáháním očí či zlepšením spánku. Klíčové je již zmiňované zvládání stresu, kterým reflexní terapie vyniká. Působením tlaku na určité body na chodidlech účinně zrelaxuje tělo i mysl. 

Reflexní terapie nohou není pro každého

Při masáži jednotlivých bodů se zvyšuje průtok krve tělem, což pomáhá snižovat stres, úzkost a krevní tlak. Když pak cítíme méně těchto pocitů, je snadné se cítit uvolněně. Podle studie z roku 2015 může být reflexologie jedním ze způsobů, jak přerušit vzorec opakujícího se stresového chování a životního stylu. Napomáhá totiž tělesným systému navrátit se do původního a přirozeného stavu. Pro to je však zapotřebí absolvovat více sezení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi další úžasné účinky terapie patří pomoc při trávení. Reflexní body na vašich chodidlech jsou spojeny se žaludkem. Když se pak tento bod tlakem stimuluje, zvýší se průtok krve do vašeho žaludku, a tím se zlepší trávení. Avšak existují také jistá rizika. Pokud trpíte dnou či jakoukoli poruchou krevního oběhu nebo máte předpoklady k tvorbě krevních sraženin, neměli byste reflexologii podstupovat. 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články