Čas natrhat rozmarýn: Může zlepšit náladu, kvalitu spánku i porazit nespavost

Rozmarýn zlepšuje chuť pokrmů a stejně tak dokáže vylepšit i váš zdravotní stav. Pomůže v boji s nespavostí a dokáže zabránit i snižování kognitivních funkcí mozku.

snítka rozmarýnu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Rozmarýn, který je původem ze Středomoří, u nás rychle zdomácněl a pěstovat jej můžete na zahrádce i doma za oknem v květináči. Vzhledem ke svému původu je také občas nazýván Mořskou rosou, jak jej kdysi pojmenovali Římané. Je symbolem štěstí, lásky a věrnosti, a kromě toho, že vám ozdobí a provoní byt či zahradu, jej můžete použít i k řešení mnoha zdravotních obtíží.

Rozmarýn se osvědčuje i mimo kuchyni

Když je řeč o rozmarýnu, nesmíme vynechat jeho v současnosti nejširší uplatnění, a to je v kuchyni. Používá se při vaření a pečení, protože jídlům dodává specifickou chuť a vůni a některé pokrmy si bez něj snad ani není možné představit. Tím však jeho využití zdaleka nekončí. 

Uplatňuje se v aromaterapii i v lidovém léčitelství, kde se využívá již od nepaměti. Po této voňavé bylince můžete sáhnout, pokud vás trápí problémy s trávením, krevním oběhem či vysokým tlakem. Reguluje také činnost štítné žlázy, zmírňuje bolesti hlavy, pomáhá při kožních problémech, lupech a je obzvláště prospěšný pro stimulaci růstu vlasů. Rozmarýn vám také pomůže předcházet všem typům zánětů, od bronchitidy až po infekce uší, nosu a krku.

Rozmarýn zlepšuje náladu i kvalitu spánku

Již pouhá přítomnost rozmarýnu v bytě vám může být prospěšná. Jeho vůně je totiž spojována s lepší náladou, jasnější myslí a snížením hladiny kortizolu, a potažmo tak i stresu. Jeho konzumace navíc dle studie z roku 2017 zmírňuje úzkostné  a depresivní stavy a zlepšuje kvalitu spánku. 

Rozmarýnový olej pomáhá při nespavosti i dalších potížích. iZdroj fotografie: Formulatehealth / Creative Commons / CC BY-SA
Rozmarýnový olej si snadno připravíte doma, pomůže při nespavosti.

Rozmarýn pomáhá i mozkovým funkcím

Ve starém Řecku a Římě se rozmarýn používal k posílení paměti. V lidové medicíně tak má skutečně dlouhou historii a není se tedy čemu divit, že se dostal i do hledáčku vědců, kteří se snaží jeho údajné schopnosti ověřit. Již bylo provedeno několik studií, které naznačují, že rozmarýn skutečně pomáhá zlepšovat kognitivních funkce a posiluje bdělosti a koncentraci. Jedna starší studie dokonce tvrdí, že rozmarýn by mohl být potenciální složkou léku na léčbu a prevenci demence.

Jak si připravit domácí rozmarýnový olej

Pokud chcete užívat rozmarýn pravidelně, je vhodné si připravit rozmarýnový olej, který můžete užívat přímo, dělat z něj zábaly, přidávat do koupele či nakapat do difuzéru. Můžete jej buď zakoupit nebo si připravit vlastní. Není to nijak složité a na přípravu můžete použít jak čerstvý, tak sušený rozmarýn. Pokud však máte tu možnost, vždy použijte čerstvý.

Čistou zavařovací sklenici naplňte nasekaným rozmarýnem a zalijte dostatečným množstvím olivového oleje. Sklenici uzavřete a nechte na slunném místě asi měsíc marinovat. Každý den sklenici protřepejte. Hotový olej poté přeceďte do čisté nádoby, ideálně z tmavého skla a uchovávejte na chladném místě.

K léčbě jakých neduhů používáte rozmarýn vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články