Bolesti břicha, nadýmání, horečka: Může se jednat o chorobné rozšíření tlustého střeva

Rozšíření dráždivého tračníku se může objevit jako komplikace syndromu dráždivého tračníku. Jak se projevuje a co je vlastně dráždivý tračník, zjistíte v tomto článku.

tlusté střevo i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Syndrom dráždivého tračníku bývá někdy nazýván jako syndrom propustného střeva. Sliznice střeva u zdravého člověka je málo propustná a mohou skrze ní procházet jen některé živiny. Propustné střevo v sobě má otvory, kterými mohou procházet velké molekuly jako bílkoviny, bakterie i odpadní látky. Tyto látky se dostanou na místa, kde nemají co dělat. To v těle způsobí zmatek a příznaky, které nemusí hned vést ke správné diagnóze. Velkou komplikací může být rozšíření tlustého střeva.

Potravinovou intolerancí a nedostatkem živin

Potravinová intolerance se u nemocných projevuje vždy jako reakce na požití nevhodného jídla nebo nápoje. Když se nedaří přesně objasnit, proč intolerance na konkrétní potravinu vzniká, může být na vině propustné střevo. Imunitní systém zachází s částicemi potravy mimo střevo jako s toxiny a tvoří proti nim protilátky a snaží se jich zbavit. Které potraviny bývají největší zlo pro střeva, psala naše redakce v dřívějším článku.

Nedostatkem živin a trávicími problémy

Dráždivý tračník způsobuje nedostatek vitamínů a dalších látek, protože nedochází ke správnému vstřebávání potravy. S tím souvisí také trávicí problémy, jako jsou průjmy, nadýmání, plynatost a další, které jsou shodné s příznaky dráždivého tračníku. Důležitou roli hraje také správné složení střevní mikroflóry, jak píše WebMD. Nedostatek živin a trávicí problémy mohou způsobit také parazité, jak se můžete dozvědět na JakZdravě.

Ilustrace lokalizace střev proti kostře iZdroj fotografie: Freepik
Spojení střev a kůže je známé již několik desetiletí. Zdravá střeva = zdravá kůže.

Autoimunitní onemocnění a kožní problémy

Záněty ve střevě mohou souviset s kožními problémy, jako je akné, psoriáza, rosacea nebo ekzém. I bez trávicích potíží se může propustné střevo projevit právě kožními problémy. Časté bývá vypadávání vlasů, revmatoidní artritida, roztroušená skleróza, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, diabetes 1. typu nebo Hashimotova choroba. Zhoršení stavu střev obvykle zhoršuje i projevy daného onemocnění.

zazvorovy čaj

Jakmile mám trávící problémy, připravím si tento čaj. Za 20 minut jsou střeva čistá jako nikdy dřív

Rozšířené tlusté střevo – příznak i komplikace

Rozšíření tlustého střeva není časté, ale závažné. Pokud se neléčí, může vést k prasknutí střeva. Že se u vás objevilo, poznáte podle příznaků, které se objevují náhle a patří mezi ně bolest břicha, škrundání v břiše, citlivost břicha na dotek, horečka, zrychlený puls, průjem s příměsí krve, bolestivé peristaltické pohyby a při rozvoji vážných příznaků šok. Jedná se o velmi vážný stav a je nutné urychleně vyhledat lékaře, jak upozorňuje i web Healthline.

Jak často bojujete s trávicími potížemi vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články