Častá nevolnost, pocity zmatení, křeče a dušnost: I tak se projevuje selhání ledvin

Chronické selhávání ledvin začíná pomalu. Prvním příznakům je ale třeba věnovat pozornost, aby poškození ledvin nebylo tak rozsáhlé, že už jim nebude pomoci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ledviny patří k životně důležitým orgánům, které plní mnoho funkcí, bez kterých by lidský organismus nefungoval. Ledviny přefiltrují 120-150 litrů krve, aby vytvořily 1-2 litr moči. Tak odstraňují z těla odpadní látky a toxiny. Díky nim se škodliviny nehromadí v těle. Ledviny dále udržují stabilní hladinu elektrolytů, vytvářejí hormony pro regulaci krevního tlaku a účastní se krvetvorby tím, že vyrábí červené krvinky. Proto se o ledviny dobře starejte, aby nedošlo k jejich selhání.

Jak se projevuje selhání ledvin

Selhání ledvin se rozděluje na akutní a chronické. Právě to chronické přichází plíživě podle toho, jak moc se ledviny poškozují. Většinou si je poškozujeme sami nevhodnými návyky, o tom ale až dále. Chronické selhání ledvin zahrnuje řadu příznaků, které se odvíjejí od toho, jak moc poškozené ledviny jsou a do jaké míry tedy nemohou plnit své hlavní funkce. Jako hlavní příznaky uvádí web MedicalNewsToday:

  • vysoký krevní tlak
  • anémie
  • otoky, které jsou patrné hlavně kolem kotníků a na nohou
  • nevolnost a únava
  • snížení množství moči
  • v některých případech se může objevit krev v moči nebo tmavá moč
  • ztráta chuti k jídlu
  • časté noční močení. Naše redakce připomíná, že za častým močením může stát i hyperaktivní močový měchýř.
Unavená dívka s rukou přes půlku tváře iZdroj fotografie: Freepik
Únava i bolest hlavy mohou souviset s poškozením ledvin.

Čím si způsobujete poškození ledvin?

Existuje několik zlozvyků, které vedou k poškození ledvin, děláte-li je často. Mezi ně patří zadržování moči v močovém měchýři, nedostatečný příjem tekutin a vysoký příjem soli. Méně známou příčinou poškozování ledvin je pravidelné užívání analgetik. Většinou se hovoří o poškození jater, ledviny ale trpí také, jak upozorňuje web Healthline.

K selhání ledvin dochází třeba i vlivem alergické reakce. Většinou to tím bohužel nekončí a přichází další komplikace

Samostatnou kapitolou je stravování. Vysoký příjem bílkovin poškozuje ledviny, které musí pracovat mnohem více, aby odstranili amoniak, který vzniká jako vedlejší produkt při trávení bílkovin. Pokud budou ledviny těžce dřít, časem se udřou (opotřebují) a sníží se jejich funkce. Už vůbec byste neměli nadměrně konzumovat alkohol a kofein. Na JakZdravě jsme upozorňovali na škodlivost kofeinu hlavně v souvislosti s bolestmi hlavy.

Čím poškozujete své ledviny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články