Únava, časté infekce a skvrny na kůži – i to jsou první signály leukemie

Leukemie je charakteristická postižením bílých krvinek, ale i dalších krvetvorných tkání. Jak nemoc postupuje, postihuje také slezinu, játra a centrální nervovou soustavu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Leukemie je rakovina krvetvorných tkání, kdy dochází k produkci poškozených bílých krvinek. Bílé krvinky hrají nezastupitelnou roli pro správné fungování imunitního systému. Poškozené krvinky nedokážou chránit tělo, navíc postupně začnou ovlivňovat také produkci ostatních krevních buněk. Onkologická zdravotní sestra Faith Selchick říká, že pokud objevíte některé z následujících příznaků a jste na pochybách, zda nemáte leukemii, navštivte bez váhání vašeho lékaře.

1. Skvrny na kůži

Fialové nebo červené skvrnky na kůži, kterým se říká petechie, se vyskytují nejčastěji na hrudníku, zádech nebo rukou. Nejedná se o kožní vyrážku, ale o drobná podkožní krvácení. Krevní oběh nefunguje, jak má, cévy jsou křehké, srážení krve je narušené a snadno se vám vytvoří modřiny. Může se u vás objevit také různé nevysvětlitelné krvácení.

2. Zduřelé uzliny

Nebolestivé nateklé lymfatické uzliny jsou dalším nenápadným příznakem, který může signalizovat leukemii. Někdy se místo normálního zduření mohou v místech uzlin objevit zduřelé malé nebolestivé bulky modré nebo fialové barvy.

3. Bolest hlavy

V případě akutní leukemie se objevuje výrazná bolest hlavy. Velmi často je závažného charakteru a nemá epizodický charakter. Ačkoli trvá dlouhodobě, patří mezi nejčastěji přehlížené příznaky leukemie vůbec. Platí, že jakákoliv dlouho přetrvávající bolest hlavy, by měla být zkontrolována odborníkem.

Pacienta na křesle s kanylou ve hřbetu ruky na chemoterapii iZdroj fotografie: Freepik

4. Slabost a únava

Leukémie ovlivňuje i množství červených krvinek. Jejich úbytek poznáte podle slabosti a únavy. Červené krvinky přenášejí kyslík a živiny, při jejich úbytku vzniká anémie a chronická únava, která se od běžné únavy liší tím, že trvá stále a nepomáhá na ni ani spánek.

5. Časté infekce a horečka

Úbytek bílých krvinek snižuje schopnost těla poradit si s běžnými infekcemi. Navíc rakovinné buňky brání bílým krvinkám v boji proti virům a bakteriím. Proto pacienti s leukémií trpí opakovanými horečkami a respiračními infekcemi, se kterými by si jinak tělo poradilo.

6. Úbytek na váze

Stejně jako u jiných typů rakovin patří mezi příznaky leukémie nevysvětlitelné hubnutí. Kromě toho pacienti často pociťují nadměrnou únavu a ztrácejí chuť k jídlu, takže váha dál klesá. Víte, jak správně měřit váhu? Zjistíte, proč není BMI ten rozhodující ukazatel váhy.

Jaké jsou vaše zkušenosti s leukemií?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články