Pokud si na nehtech všimnete podobných skvrn, raději byste měli kontaktovat lékaře

Nemoci a poruchy funkce vnitřních orgánů si dokážou se zdravotním stavem ošklivě pohrát. Vaše tělo ale včas žaluje, že se něco děje. Musíte si jenom všímat. Třeba právě nehtů.

Zdravé a udržované nehty ruky i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Všímáte si změn na nehtech? Nehty dokážou hodně prozradit o vašem zdraví. Bílé skvrny na nehtech mohou sice znamenat poškození nehtu, může jít ale i o něco mnohem závažnějšího. Jestliže bílé skvrny na vašich nehtech setrvávají déle než pár měsíců, měli byste vyrazit na kontrolu k lékaři. Tělo vám dává signál, že něco není v pořádku.

Leukonychie

Leukonychie je odborné označení pro bílé skvrny na nehtech. Projevovat se může jako bílá čára nebo přímo skvrna. Vzniká poškozením nehtového lůžka a většinou se vyřeší sama tím, jak nehet roste.

Nedostatek základních živin nebo minerálů

Vodorovné bílé čáry na nehtech mohou upozorňovat na nedostatek bílkovin. Jestliže se vám kromě toho dělají často kolem nehtů také záděry, pravděpodobně vám chybí zinek. Není nic jednoduššího, než přidat do stravy potraviny bohaté na bílkoviny a zinek, případně si koupit potravinový doplněk v lékárně.

Plíseň nehtů

Plísňová onychomykóza může být dalším viníkem, proč se vám dělají na nehtech bílé skvrny. Velmi podobný bývá nález u lupénky nehtů, kdy se bílá barva může prolínat s nažloutlou. Někdy je potřeba vyšetřením kousku nehtu diagnostikovat správné onemocnění. Obě nemoci patří do rukou dermatologa.

Detail ženské ruky provádějící si manikúru iZdroj fotografie: Freepik
Tajemství zdravých nehtů tkví v pravidelné a správné péči o ně

Volání vnitřních orgánů o pomoc

Změnami nehtů se ve vzácných případech mohou projevit závažná onemocnění důležitých orgánů. Mohou se tak projevovat například jaterní cirhóza nebo hepatitida, ale také anémie.

Štítná žláza nepracuje správně

Měkké a lámavé nehty se objevují při potížích se štítnou žlázou. Mohou se objevovat i bílé skvrny v podobě bílé čáry. Měli byste překontrolovat, zda u sebe neobjevíte ještě další příznaky onemocnění štítné žlázy. V případě, že naleznete tři a více příznaků, které na vás sedí, vyhledejte lékaře a nechte svou štítnou žlázu zkontrolovat. Včasné odhalení je pro léčbu klíčové.

Jaké potíže s nehty řešíte vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články