Slabosti, bolesti a otoky: Na svědomí je může mít špatný oběh v končetinách

Většina lidí si špatný krevní oběh spojuje pouze s brněním, mravenčením a chladnými končetinami. Příznaků však může být více. Nepodceňujte je.

krevní sraženina i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Správný krevní oběh je důležitý pro správnou funkci všech tělesných orgánů a tkání. Každá buňka potřebuje kyslík a živiny, kterými je kolující krev zásobuje a při potížích s krevním oběhem tak může dojít k mnoha nepříjemným potížím. Příčin špatného krevního oběhu je hned několik a při léčbě je potřeba řešit příčinu, která nedostatečný oběh krve způsobila.

Špatný oběh v končetinách

Nedostatečnost zásobení krví se může vyskytnout kdekoli v těle. Pokud dojde k omezení zásobení krví v místech, jako je srdce či mozek, je nezbytné řešit tento problém okamžitě, protože může způsobit velmi závažné komplikace, včetně úmrtí. O tom, jak poznat blížící se infarkt již dlouho předem, jsme již na JakZdravě několikrát psali, dnes se zaměříme na špatný krevní oběh v rukou a nohou. Lékařka Angelica Balingit, MD vysvětluje, že za nedostatečným prokrvením může stát hned několik důvodů, nejčastěji se jedná o:

 • Onemocnění periferních tepen: Způsobuje zúžení cév a tedy horší krevní oběh v končetinách, obvykle v nohách. 
 • Ateroskleróza: Jedná se o přidružené onemocnění k onemocnění periferních tepen a dochází při něm ke ztuhnutí tepen v důsledku nahromadění plaku v cévách. 
 • Krevní sraženiny: Částečně nebo zcela blokují průtok krve.
 • Křečové žíly: Vznikají nejčastěji právě na nohou a tyto poškozené žíly nedokážou efektivně odvádět krev a může dojít ke zhoršení krevního oběhu. 
 • Diabetes: Dlouhodobě vysoká hladina cukru v krvi může poškodit nervy a cévy a tím negativně ovlivnit krevní oběh.
 • Obezita: Obezita zvyšuje riziko kardiovaskulárních problémů, včetně potíží s krevním oběhem.
 • Raynaudova choroba: Způsobuje dočasné (cca 20 min trvající) zúžení malých tepen na rukou a nohou.

Kdo je v ohrožení

Potíže s krevním oběhem mohou postihnout kohokoli, nicméně někteří lidé jsou k nim náchylnější. Zdravotníci z ClevelandClinic vysvětlují, že zvýšené riziko špatného krevního oběhu mají diabetici, obézní lidé a ti, kteří se příliš nehýbou. Roli mohou hrát i jistá onemocnění, léky a dokonce i příliš těsné oblečení. Příliš těsné oblečení navíc může způsobit i celou řadu dalších problémů, o kterých jsme již také na JakZdravě hovořili.

Únava - žena za volantem auta zívá iZdroj fotografie: Depositphotos
Špatný krevní oběh se může projevovat i únavou

Jaké jsou příznaky špatného krevního oběhu

Špatný krevní oběh se může projevovat hned několika způsoby. Lékaři z MedicalNewsToday varují, že se nejedná jen o typické mravenčení, ale i o:

 • Necitlivost končetin: Kromě mravenčení vás může trápit i necitlivost končetin.
 • Otoky v dolních končetinách: Nejčastěji se jedná o otoky nohou, kotníků a chodidel.
 • Zažívací potíže: Špatný krevní oběh může způsobit řadu gastrointestinálních problémů, protože trávení je na průtoku krve závislé.
 • Únava: Tím, že mozek či svaly nejsou dostatečně zásobeny krví, rychleji se unavíte při psychické i fyzické zátěži.
 • Bolest svalů a kloubů: Špatný krevní oběh může mít za následek i bolesti nohou či rukou. Studené ruce a nohy mohou bolet nebo tepat, zejména když se začnou zahřívat a obnoví se průtok krve. Vyskytnout se mohou i křeče.
 • Změny barvy kůže: Kůže může být bledší nebo naopak zarudlá až fialová.                                               
 • Vředy na nohou: Špatný krevní oběh ovlivňuje i procesy hojení, na nohou a chodidlech se tak mohou objevit vředy.
 • Křečové žíly: Mohou být jak příčinou, tak i důsledkem špatného krevního oběhu. A mohou vést k dalším příznakům, jako jsou tíha či bolest v nohách nebo svědění.

Jaké potíže vás při špatném krevním oběhu dohnaly k lékaři?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články