Bolí vás často břicho? Vznik žaludečních vředů je častým dopadem stresu a depresí. Jak je včas rozpoznat?

Pokud člověk prožívá dlouhotrvající stres nebo trpí depresí, může se toto na psychiku náročné období promítnout i do rozvinutí dalšího onemocnění.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koronavirovou pandemii vedle přetížených nemocnic pacienty napojených na kyslíku provází také zvýšený počet lidí, u nichž se objevily depresivní stavy. Americká profesorka Naomi Wray z Institutu pro molekulární biovědu dává do souvislosti depresi a vznik vředové choroby gastroduodenální. Psychické problémy jsou totiž jedním z faktorů, které vředovou chorobu mohou ovlivnit.

Jak se projevuje vředová choroba

Žaludeční vředy vznikají na stěnách žaludku nebo dvanáctníku. Obvykle mají dlouhodobý průběh, s nemocí se pacienti potýkají roky, někdy i celoživotně. Podstatou je narušení sliznice i hlubších vrstev stěny trávicí trubice, a to zejména v místech, která přicházejí do styku s agresivními žaludečními šťávami. Běžně je tato oblast žaludku před nimi chráněna hlenem a bikarbonáty z potravy, ale pokud dojde k nerovnováze mezi činiteli, kteří ji poškozují nebo chrání, vznikají právě vředy.

Co přispívá ke vzniku žaludečních vředů

Kromě výše uvedené nerovnováhy stojí za žaludečními vředy i uspěchaná doba. Určitě není náhodné, že se vředová choroba začala více objevovat na počátku 20. století, kdy se výrazně změnil životní styl. I současný tlak na výkon v zaměstnání i v osobním životě je ohrožujícím faktorem. Někdo zvýšený stres léčí kávou, kouřením či pitím alkoholu, což bohužel jen podporuje vznik žaludečních vředů.

iZdroj fotografie: Unsplash
Se vznikem vředů bývá spojováno i kouření.

Také nesprávné užívání některých léků, jako jsou analgetika, kortikoidy nebo nesteroidní antirevmatika, má nepříznivý vliv na žaludeční stěny. Za propuknutím nemoci může stát i bakterie Helicobacter pylori, která kolonizuje stěnu žaludeční sliznici. A v neposlední řadě jsou to psychosomatické onemocnění. Zejména deprese a úzkosti mají na stav žaludku negativní vliv.

iZdroj fotografie: Unsplash
Deprese bývá dána do souvislosti se vznikem vředové choroby.

Léčba vředové choroby

K typickým projevům žaludečních vředů patří bolest, zvracení, nechutenství či hubnutí. Samotná léčba spočívá mimo jiné v podávání léků, které neutralizují pH v žaludku – tzv. antacida. Současně s nimi je ale třeba upravit i životosprávu pacienta. Ze základních potravin například sekreci kyseliny chlorovodíkové nejvíce stimuluje maso, proto by mělo být konzumováno v malých porcích. Důležitá je pravidelnost v jídle a omezení kouření, pití kávy. Povolené je jen 1 pivo denně, případně sklenička vína, avšak žádný tvrdý alkohol.

S léčbou vředové choroby souvisí i duševní klid. Jedna z vědeckých studií dává do souvislosti vznik žaludečních vředů a depresi. Gastrointestinální příznaky některých pacientů se zlepšily po psychoterapii nebo psychiatrické léčbě, což ukazuje možnou cestu ve způsobu léčení tohoto nepříjemného onemocnění.

Umíte správně relaxovat a omezovat vlivy stresu?

Zdroj: Eatthis

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
České matky se obuly do Simony Krainové kvůli výchově dětí. Jsou podle nich nevzdělané
Události247
Události247
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
VědaŽivě
VědaŽivě
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
adbz
adbz
Ocet má na zahradě 3 způsoby uplatnění: Proti plevelu, škůdcům i jako čistič