Bolí vás často břicho? Vznik žaludečních vředů je častým dopadem stresu a depresí. Jak je včas rozpoznat?

Pokud člověk prožívá dlouhotrvající stres nebo trpí depresí, může se toto na psychiku náročné období promítnout i do rozvinutí dalšího onemocnění.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koronavirovou pandemii vedle přetížených nemocnic pacienty napojených na kyslíku provází také zvýšený počet lidí, u nichž se objevily depresivní stavy. Americká profesorka Naomi Wray z Institutu pro molekulární biovědu dává do souvislosti depresi a vznik vředové choroby gastroduodenální. Psychické problémy jsou totiž jedním z faktorů, které vředovou chorobu mohou ovlivnit.

Jak se projevuje vředová choroba

Žaludeční vředy vznikají na stěnách žaludku nebo dvanáctníku. Obvykle mají dlouhodobý průběh, s nemocí se pacienti potýkají roky, někdy i celoživotně. Podstatou je narušení sliznice i hlubších vrstev stěny trávicí trubice, a to zejména v místech, která přicházejí do styku s agresivními žaludečními šťávami. Běžně je tato oblast žaludku před nimi chráněna hlenem a bikarbonáty z potravy, ale pokud dojde k nerovnováze mezi činiteli, kteří ji poškozují nebo chrání, vznikají právě vředy.

Co přispívá ke vzniku žaludečních vředů

Kromě výše uvedené nerovnováhy stojí za žaludečními vředy i uspěchaná doba. Určitě není náhodné, že se vředová choroba začala více objevovat na počátku 20. století, kdy se výrazně změnil životní styl. I současný tlak na výkon v zaměstnání i v osobním životě je ohrožujícím faktorem. Někdo zvýšený stres léčí kávou, kouřením či pitím alkoholu, což bohužel jen podporuje vznik žaludečních vředů.

iZdroj fotografie: Unsplash
Se vznikem vředů bývá spojováno i kouření.

Také nesprávné užívání některých léků, jako jsou analgetika, kortikoidy nebo nesteroidní antirevmatika, má nepříznivý vliv na žaludeční stěny. Za propuknutím nemoci může stát i bakterie Helicobacter pylori, která kolonizuje stěnu žaludeční sliznici. A v neposlední řadě jsou to psychosomatické onemocnění. Zejména deprese a úzkosti mají na stav žaludku negativní vliv.

iZdroj fotografie: Unsplash
Deprese bývá dána do souvislosti se vznikem vředové choroby.

Léčba vředové choroby

K typickým projevům žaludečních vředů patří bolest, zvracení, nechutenství či hubnutí. Samotná léčba spočívá mimo jiné v podávání léků, které neutralizují pH v žaludku – tzv. antacida. Současně s nimi je ale třeba upravit i životosprávu pacienta. Ze základních potravin například sekreci kyseliny chlorovodíkové nejvíce stimuluje maso, proto by mělo být konzumováno v malých porcích. Důležitá je pravidelnost v jídle a omezení kouření, pití kávy. Povolené je jen 1 pivo denně, případně sklenička vína, avšak žádný tvrdý alkohol.

S léčbou vředové choroby souvisí i duševní klid. Jedna z vědeckých studií dává do souvislosti vznik žaludečních vředů a depresi. Gastrointestinální příznaky některých pacientů se zlepšily po psychoterapii nebo psychiatrické léčbě, což ukazuje možnou cestu ve způsobu léčení tohoto nepříjemného onemocnění.

Umíte správně relaxovat a omezovat vlivy stresu?

Zdroj: Eatthis

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články