Proč spát nazí: 7 výhod, včetně zlepšení kvality spánku a rychlého usínání

Pokud spíte nazí, pravděpodobně usínáte rychleji a váš spánek je kvalitnější, což může mít mnoho pozitivních dopadů na vaše celkové zdraví.

ašvaganda na spaní i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Co se týče spánku, různým lidem vyhovují různé podmínky. Někdo vyžaduje naprostou tmu a ticho, jiní lidé rádi usínají za zvuku klidné hudby a mají přes noc rozsvícené tlumené noční světlo. Někteří lidé spí v pyžamu, jiní ve spodním prádle nebo zcela nazí. A právě spánek bez oblečení může být v několika směrech velmi prospěšný. Jak totiž popisuje Jandra Sutton, spánek v rouše Adamově má mnoho potenciálních zdravotních benefitů.

1. Může zlepšit celkovou kvalitu spánku  

Jedním ze způsobů, jak se skutečně dobře vyspat, je zajistit si chladné a pohodlné prostředí pro spánek. Teplota v ložnici by neměla být příliš vysoká (ideálně jen cca 18 stupňů) a ani vaše přikrývka by neměla být příliš teplá. Podle vědeckých studií je teplota v ložnici dokonce jedním z nejdůležitějších faktorů. V dosažení optimální teploty vám může pomoci i to, když bude spát nazí. 

Příliš vysoká teplota totiž negativně ovlivňuje jak REM (spánek s rychlými pohyby očí), tak non-REM (spánek bez rychlých pohybů očí) fáze spánku. Tyto fáze spánku podporují regeneraci těla a mysli, růst, uzdravování, regulaci emocí a upevňování paměti.

2. Může vám pomoci rychleji usnout 

Snížení teploty vám také pomůže usnout rychleji. Když je vaše tělesná teplota nižší, signalizuje to tělu, že je čas na odpočinek. Výzkumy ukazují, že je pravděpodobnější, že usnete, když je vaše tělesná teplota nižší oproti tomu, když je vám horko, usnout se vám nedaří. Proto vám ulehnutí do postele bez pyžama může pomoci rychleji a efektivněji usnout.

iZdroj fotografie: Unsplash

3. Může snižovat stres a úzkost 

Mezi stresem, úzkostí a spánkem existuje obousměrný vztah. Špatný spánek může zhoršovat úroveň stresu a projevy úzkosti. Stres a úzkost mohou naopak zhoršit kvalitu spánku. Studie naznačují, že špatný spánek souvisí i s depresemi a dokonce zvyšuje riziko sebevraždy. Pokud sdílíte postel s partnerem, tak vám spaní bez pyžama může podpořit uvolňování oxytocinu, hormonu lásky, který je známý svým antistresovým účinkem, což následně pomáhá snížit stres a úzkost.

4. Může pomoci zvýšit sebevědomí

Další překvapivou výhodou toho, že spíte nazí, je, že to může podpořit vyšší sebevědomí a pozitivní vnímání vlastního těla. Studie naznačují, že nahota může zvýšit životní spokojenost a zlepšit vnímání vlastního těla a sebevědomí.  Stejně tak jiná studie naznačuje, že díky nahotě se můžete cítit atraktivnější a více si svého těla cenit. 

Tyto pocity jsou navíc spojeny se zvýšenou sexuální funkčností, štěstím a úrovní pohody.  Pod nahotou si lidé většinou představí aktivitu typu sex či návštěva nudistické pláže. Stejně dobře vám však poslouží i spánek bez pyžama.

5. Může zlepšit vzhled pokožky 

Kvalitní zdravý spánek podporuje celkové zdraví a zejména zdraví vaší pleti. Studie z roku 2013 naznačuje, že nedostatek spánku může způsobit, že člověk má bledší pleť, více vrásek, strhaný obličej, váčky pod očima, zarudlé a oteklé oči, tmavé skvrny na kůži a pokleslé koutky úst.  

iZdroj fotografie: iStock

Výzkumy navíc ukazují, že nedostatečný spánek také zhoršuje obnovu kožní bariéry, protože u účastníků, kteří nespali 72 hodin a spali pouze 2 hodiny za noc, došlo k opožděné obnově kožní bariéry oproti těm, kteří byli dobře odpočatí.

6. Může zabránit přibývání na váze

Existuje souvislost mezi nedostatečným spánkem a nežádoucím přibýváním na váze. Jedna studie sledovala více než 21 000 lidí po dobu tří let a zjistila, že lidé, kteří spali 5 a méně hodin za noc, častěji přibírali na váze. Pokud navíc udržíte nižší teplotu, bude tělo spalovat kalorie rychleji, jak ostatně potvrdila jiná vědecká studie.

7. Může snížit riziko srdečních onemocnění a cukrovky 2. typu.

Nedostatek kvalitního spánku s sebou nese jistá zdravotní rizika. Jak ukázala studie z roku 2010, která zkoumala po dobu šesti let 1 455 osob, pokud v noci nespíte dostatečně, můžete být ohroženi cukrovkou nebo srdečním onemocněním. 

Jaký je váš oblíbený noční úbor?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články