Vyhněte se bolestivým zákrokům u zubaře: Naučte sebe i své děti zásady správné dentální hygieny

Čištění zubů není jen způsob, jak získat pocit čistoty v puse. Udržujete tak zdravé zuby, dásně a vlastně celé své tělo.

                   

Odborníci doporučují čistit si zuby dvakrát denně, pokaždé po dobu dvou minut. Při správném čištění zubů eliminujete bakterie v ústech i hromadění plaku. Právě eliminace bakterií, které se mohou hromadit na jazyku nebo mezi zuby, může zabránit onemocnění dásní a zubnímu kazu. Také to může podpořit imunitní systém. Správným postupem čištění se zabývá zubařka Christine Franková.

Co je potřeba k čištění zubů

Proto, abyste své zuby vyčistili správně, potřebujete také správné vybavení. Tím je zubní kartáček, fluoridová zubní pasta, ale také ústní voda a nit. Hodí se také mezizubní kartáčky. Myslete na to, že zubní kartáček by se měl měnit každé 3 až 4 měsíce. Čištění zubů roztřepeným kartáčkem ztrácí účinnost. Pasta by měla obsahovat fluorid, protože právě ten posiluje zuby proti kazu. Taková pasta však není vhodná pro malé děti. Děti mladší tří let mohou takovou pastu používat jen v opravdu malém množství.

U dětí do tří let používejte pastu o velikosti zrnka rýže. Do šesti let pak množství pasty o velikosti hrášku. Pokud máte u malých dětí strach, že pastu spolknou, raději jim pořiďte speciální zubní pastu bez fluoru. Kartáček je vhodný plastový s nylonovými štětinami. Před čištěním kartáček namočte, a poté naneste zubní pastu. Kartáček vložte do úst pod úhlem 45 stupňů k dásním a jemnými krátkými tahy si vyčistěte přední zuby. Poté vyčistěte stoličky i horní oblasti žvýkacích ploch.

Čistit je třeba důkladně

Po vyčištění přední strany zubů otočte kartáček vzhůru nohama a vyčistěte i vnitřní plochy zubů. Následně vyčistěte také jazyk, na kterém mohou být bakterie i plak. Poté do umyvadla vyplivněte zbytek zubní pasty, slin a vody. Čištění zakončete tím, že si ústa důkladně vypláchnete studenou vodou. Trochu odlišné je čištění elektrickým kartáčkem. Při čištění je důležité vyvíjet mírný tlak a pohybovat se vždy po jednom zubu. Jinak je mechanika a postup čištění stejný jako s klasickým kartáčkem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud máte rovnátka, je třeba nejprve odstranit gumičky a odnímatelné části. Potom si pečlivě vyčistěte okolí rovnátek i prostor pod dráty a kolíky. Důkladně čistěte každý kout, poté vše zkontrolujte zrcátkem. Pokud si čistíte zuby pomocí distanční vložky, je vše stejné, jen je důležité pohybovat kartáčkem tam a zpět místo nahoru a dolů. A jestliže si budete čist zuby po vytažení zubu moudrosti, první dny nepoužívejte zubní pastu a nečistěte místo extrakce.

Jak čistit zuby svým dětem

Děti do tří let mohou používat pastu bez fluoru. Naučte je však brzy správným návykům. Použijte dětský měkký zubní kartáček s vodou a malým množstvím pasty. Pomalu čistěte zadní, přední a boční část zubů. Vyčistěte i dásně tam, kde ještě nejsou zuby. Nezapomeňte dětem vyčistit také jazyk. Nechte je cvičit vyplachovat si ústa a vyplivnout zubní pastu.

K zubní pastě existují také alternativy. Zuby si lze vyčistit například kokosovým olejem, který má antibakteriální vlastnosti a dokáže rozpustit plak. Dokonce bojuje i proti zubnímu kazu a onemocnění dásní. Skvěle funguje také aktivní uhlí. Tady však dávejte pozor, uhlí je abrazivní a nesmí se používat příliš často. Využít můžete také prášek do pečiva, který pomůže odstranit skvrny ze zubů i zubní plak. I když u sebe nebudete mít zubní pastu, myslete na to, že čištění zubů je základem dobrého zubního zdraví.

Jakým způsobem se staráte o své zuby?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články