Proč je doporučováno sprchovat se každý 2. den: O infekcích, zdraví pokožky i trávicím systému

Mnoho lidí žije v domnění, že je důležité sprchovat se každý den. Přílišná hygiena však může snadno oslabit vaše tělo a způsobit vám nepříjemné potíže.

sprcha i Zdroj fotografie: iStock
                   

Většina lidí si dnes již nedokáže představit, že by ulehli do postele nevysprchovaní. Jedná se totiž o běžnou součást jejich každodenní hygieny, díky které se mohou cítit neustále svěží a voňaví. Jak ovšem říká doktorka Debra Sullivančím častěji se myjete, tím méně času zbývá vaší pokožce k regeneraci – to znamená, že může dojít snadněji k jejímu poškození, což není dobré ani pro váš vzhled, ani pro pravděpodobnost vzniku nebezpečných zdravotních problémů. 

1) Menší náchylnost k infekcím

Mnoho lidí si myslí, že každodenní sprchování je prospěšné pro jejich zdraví. Pravdou však je, že to funguje naopak – přílišná hygiena totiž může narušit rovnováhu mikroorganismů na pokožce a zvýšit tak náchylnost těla k nebezpečným infekcím. Důvodem je především skutečnost, že tyto mikroorganismy poskytují určitou stimulaci a ochranu imunitního systému před poškozením, přičemž napomáhají k ochraně před viry a bakteriemi.

2) Zdravější pokožka 

Není nic víc uvolňujícího než dlouhá horká sprcha. Bohužel však i v tomto případě je nutné připomenout možná rizika, která vás mohou potkat, pokud to s ní přeženete. Z dlouhodobého hlediska je totiž možné, že může přispívat k předčasnému stárnutí pokožky – důvodem je především skutečnost, že příliš teplá voda zbavuje kůži vnější tukové vrstvy, která ji udržuje pevnou a mladistvou. Pokud si tedy chcete zachovat krásný vzhled po dlouhá léta, raději se sprchujte pouze vlažnější vodou

3) Snadnější trávení potravin 

Ačkoliv může být horká sprcha po dobrém jídle skvělý způsob, jak zrelaxovat, nejedná se o úplně dobrý nápad – trávení potravy totiž vyžaduje dostatečné prokrvení žaludku a příliš teplá voda může tento proces narušit, neboť tělo v reakci začíná stahovat cévy, což vede ke snížení prokrvení celého organismu. Abyste se tedy ochránili před potenciálními problémy a podpořili svůj trávicí systém, raději si zajděte po dobrém jídle na procházku, čímž rozproudíte svůj metabolismus a usnadníte tělu náročný proces trávení.  

iZdroj fotografie: Pixabay

4) Krásnější a zdravější vlasy 

Časté mytí šamponem může paradoxně způsobit, že vaše vlasy budou ještě více vysušené a mastné. Při jeho aplikaci totiž dochází k narušení vnější vrstvy kožního mazu, která funguje jako „štít proti poškození“. Pokud tedy budete tento prostředek používat nadmíru, vaše póry začnou produkovat více mazu, aby nahradily jeho nedostatek. To může způsobit nepříjemné svědění a podráždění pokožky hlavy a nakonec samotné ucpání pórů. To pak zase může narušit růst vašich vlasů a jejich celkový vzhled. 

5) Menší náchylnost k alergickým reakcím

Příliš časté sprchování je také jeden z faktorů, které mohou vést k vyšší náchylnosti na alergie. Poškozená povrchová vrstva kůže v důsledku pravidelných horkých koupelí totiž snižuje její schopnost bránit se vnějším podnětům, což se na vašem těle může odrazit ve formě alergických reakcí, jako je podráždění nebo svědění. I v tomto případě je vhodnější sprchovat se studenou vodou, která naopak podporuje obranyschopnost pokožky vůči nebezpečným mikroorganismům a toxickým látkám, které vyvolávají tyto nepříjemné příznaky. 

Jak často se sprchujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články