Prohlížejte si svou stolici. Její pravidelnost, konzistence a barva mohou včas upozornit na zdravotní problém

Pokud chcete mít přehled o svém zdraví, měli byste věnovat velkou pozornost také tomu, jak vypadá vaše stolice. Toto jsou 3 zásady, které by měl znát každý.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vaše stolice vypovídá o vašem zdraví mnoho. Je proto důležité, abyste o ní měli přehled, včetně toho, jak by měla vypadat a jaká je její pravidelnost. Podle Dr. Deborah Weatherspoon může totiž její výsledná podoba být signálem těla ukazujícím na různé problémy, jako je například nadbytek nebo nedostatek vitamínů či onemocnění štítné žlázy. Abyste proto ochránili své zdraví, níže jsme se pro vás pokusili toto téma blíže osvětlit. 

Pravidelnost stolice

Zdravý člověk by měl navštěvovat toaletu jednou denně, a to s pocitem kompletního vyprázdnění. V některých případech však lidé mohou mít tuto potřebu 2-3krát denně, což může být způsobeno rychlejším metabolismem, větším množstvím prospěšných bakterií nebo množstvím přijímané potravy. Pokud se ovšem vyprazdňujete více než třikrát denně, rozhodně byste měli zpozornět, neboť se se vší pravděpodobností jedná o příznaky průjmu. Stejně tak není v pořádku, pokud člověk chodí na toaletu jednou za několik dní. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tvar stolice

Na tvar stolice byste také neměli nikdy zapomínat – je totiž důkazem toho, že vaše tělo správně strávilo a asimilovalo všechny živiny obsažené v potravě, přičemž se důkladně očistilo od kyselin a toxinů. Existuje 7 typů stolice, a to:   

  • Typ 1: Jednotlivé pevné hrudky ve tvaru malých kuliček.
  • Typ 2: Stolice připomínající šišku, ale hrudkovanou.
  • Typ 3: Stolice připomínající šišku, ale s prasklinami na povrchu.
  • Typ 4: Měkká a hladká stolice ve tvaru klobásy.
  • Typ 5: Měkké kuličky s nadýchanými okraji.
  • Typ 6: Nadýchané větší kousky s potrhanými hranami.
  • Typ 7: Vodnatá, naprosto tekutá stolice.

Pokud se vaše tělo nepotýká se žádnými zažívacími nebo jinými problémy, vaše stolice by měla být vždy ve tvaru typu 4. V ostatních případech se jedná zpravidla o narušenou funkci trávicího systému.

Průjem a příliš tvrdá stolice

Nejčastějším problémem, který se týká stolice, bývá průjem. Ten byste neměli podceňovat v žádnému případě, neboť může vést k dehydrataci organismu. Snažte se při tomto nepříjemném onemocnění pít co nejvíce vody a konzumovat potraviny, jako jsou banány, rýže, jablka, bylinné čaje – pomoci vám také může živočišné uhlí. Naproti tomu tvrdá nebo nepravidelná stolice může být odkazem nedostatku hořčíku ve stravě nebo narušené aktivity hormonů štítné žlázy. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

V tomto případě vám může pomoci konzumace hrušek, ryb, semen a ořechů nebo procvičování jógy a masáže břicha. Stejně účinný je také ricinový olej, který stačí nanést na kůži v oblasti žaludku

Barva stolice

Stejně tak jako tvar a pravidelnost stolce, je důležitá také její barva – ta by měla být zpravidla světle hnědá až po tmavě hnědou. Pokud jsou vaše výkaly černé, znamená to přítomnost krve v horní části trávicího traktu. Žlutá a zelená barva může být naopak důsledkem abnormálního vstřebávání tuků, zhoršené funkce jater nebo žlučníku. Zpozornět byste však měli zejména v případě, pokud se ve vaší stolici objeví krev. Samozřejmě také nezapomínejte na to, že některé zdravé potraviny, včetně červené řepy, mohou mít také vliv na barvu vaší stolice. 

S jakými problémy spojenými se stolicí jste se potýkali vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články