Stop předčasnému stárnutí. Stres je tichý zabiják, kterému nikdo nevěnuje pozornost, ale podepisuje se viditelně na lidském těle

Opakované vystavení socioekonomickým nepřízni osudu, politické marginalizaci, rasismu a věčné diskriminaci může poškodit zdraví.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud existuje jedna věc, kterou vražda George Floyda a následné protesty loni objasnily, pak je to toto: rasismus zabíjí. Rasismus a rasová diskriminace však neohrožují pouze přímé životy lidí prostřednictvím násilných trestných činů z nenávisti páchaných těmi, kdo zastávají rasistické přesvědčení. Diskriminace a marginalizace mohou také pomalu ničit lidské zdraví a způsobit, diskriminovaní lidé rychleji stárnou nebo dokonce předčasně zemřou.

Vznik takzvaného zvětrávání

Termín „zvětrávání“ vytvořil Airline Geronimus v roce 1992. Při studiu trendů v plodnosti žen doktor Geronimus zjistil, že afroamerické ženy nemají stejné „nejlepší“ období plodnosti jako jejich bílé protějšky. Průměrná běloška je považovaná za nejplodnější mezi 20. a 30. rokem života. U afroamerických žen však byl tento vrchol plodnosti v mladistvém věku. Jinými slovy – černé ženy v USA měly vyšší pravděpodobnost bezproblémového těhotenství v pozdním dospívání, nikoli po dvacátém roku života.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ve svém průkopnickém článku lékař definuje povětrnostní hypotézu jako myšlenku, že se zdraví afroamerických žen může začít zhoršovat v rané dospělosti jako fyzický důsledek kumulativního socioekonomického znevýhodnění. V pozdější práci pak lékař hypotézu rozšířil také na muže tmavé pleti. Dále se touto myšlenkou zabývalo ještě několik vědců a došli ke stejnému závěru.

Alostatická zátěž

Lidské tělo v reakci na stres uvolňuje látky, které mohou v nadměrném množství poškodit zdraví. Mezi tyto látky patří hormony a neurotransmitery, jako je norepinefrin, epinefrin a kortizol. Opakované uvolňování těchto látek může vést k vysokému krevnímu tlaku, vysokému cholesterolu a dalším potížím. Díky výzkumu, kterého se zúčastnilo více než 6500 osob různého věku, vědci zjistili, že dospělí černoši mají vyšší skóre alostatické zátěže ve všech věkových kategoriích, zejména ve věku od 35 do 64 let.

iZdroj fotografie: Pixabay

Toto předčasné stárnutí je způsobeno kumulativním dopadem stresorů z různých oblastí. Problematikou se zabýval také David R. Williams, který hovořil o negativních dopadech rasismu na zdraví. Opakovaně zdůrazňoval, že černoši žijící ve Spojených státech amerických zažívají větší fyziologické opotřebení a stárnou rychleji než bílí lidé.

Zdroj: Medical News Today

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články