Tři bakterie v mikrobiomu pomáhají chránit před nákazou koronavirem. Jak podpořit jejich tvorbu?

V lidském těle najdete tisíce drobných organismů, jako jsou viry, bakterie a houby, které se podílejí na fyziologických procesech. Pro život jsou nesmírně důležité.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kdy by neznal potřebu doplňovat laktobacily, když se léčí antibiotiky. Ve známost široké veřejnosti přišla nutnost péče o střevní mikrobiom, který se podílí i na obranyschopnosti těla. Tyto organismy ve střevech spokojeně žijí a nezpůsobují přitom žádnou škodu. Vědce napadla otázka, jestli se mikroby nemohou podílet i na boji proti viru SARS-CoV-2. Dr. Frank J. Piscotta se svým týmem odborníků se pustil do výzkumu.

Proč máme střevní mikroflóru

Ve střevech je ukrytý dokonalý ekosystém, který má každý člověk jedinečný. Nenajdete dvě osobě, jež by měly mikrobiom stejný. Na jeho složení má vliv to, co jíme nebo jaké léky užíváme. Jak je známo, antibiotika dokáží s mikroflórou hodně zatočit. Součástí střevní mikroflóry jsou viry, bakterie, plísně, kvasinky a v nemalé míře ovlivňují fyziologické pochody v těle. Dokonce mají vliv i na to, jak se cítíme.

iZdroj fotografie: Pixabay
Mléčné zakysané produkty jsou pro střeva blahodárné

Vztah mezi střevním mikrobiomem a covid-19

Na základě výzkumů se podařilo zjistit, že ten, kdo onemocní virem covid-19, má většinu ve svých střevech výrazně méně některých bakterií, jež mají pozitivní vliv na obranyschopnost lidského těla. Je tomu například u starší generace, která nemívá ideální složení střevní mikroflóry. Totéž se týká osob s cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo obezitou. Velmi často se tito lidé nezdravě stravují, což ovlivňuje složení ekosystému střev. I proto mívají těžší průběh nemoci covid-19.

iZdroj fotografie: Pixabay
Produkci zdravých bakterií ve střevech pomáhají zvyšovat cibule a česnek

Jak zlepšit svoji obranyschopnost

Protože se na správně funkci imunitního systému podílejí také střeva, je třeba podpořit tvorbu zdravého střevního mikrobiomu konzumací pestré a vyvážené stravy. Sem patří hlavně jídla s obsahem sacharidu inulin, jenž zvyšuje produkci prospěšných bakterií ve střevech. Najdete ho v banánech, cibuli, česneku, pórku a v pšenici. K dostání je i jako potravinový doplněk v lékárnách. Výborná je ovšem i konzumace mléčných zakysaných produktů – kombucha, kefír.

Jakým způsobem podporujete svoji imunitu vy?

Zdroj: MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články